MARIUSZ TARKAWIAN 3B

Otwarcie: 26.03.2010, godz.: 18.00

Czynna do: 21.04.2010, w godz.: pon.-pt. w godz. 11.00-17.00

SONY DSC

Artysta cały świat przedstawiony w swoich pracach buduje przeważnie za pomocą konturu. Po uważnym przejrzeniu całego oeuvre dostrzegamy jak rodzą się kształty, w jaki sposób artysta balansuje na granicy jednowymiarowej kreski i dwuwymiarowej postaci. Rysunki często pozostają nieskończone. Jednak obecność zaledwie tych kilku kresek nie przeszkadza nam „zobaczyć” reszty. Artysta wytwarza napięcie pomiędzy tym co jest już kształtem, a co jeszcze nim nie jest. Zdarza się, iż pozostawia rysunki niejednoznaczne, sprawiające wrażenie jak gdyby miało coś się wydarzyć, a zastygło w nurtującym oczekiwaniu. Jakby transmisja wrażeń została nagle przerwana. Bo jeżeli jeszcze nie kształt, to cóż zatem takiego pozostało? Pojedyncze wrażenie? Ślad odwołanej decyzji? Chwila?

Osoby na pracach Tarkawiana uchwycone są, podobnie jak wycinanki Matisse’a, w swojej najkruchszej postaci, jednak tutaj posiadają wyraźne, indywidualne charaktery. Często pozbawione nóg korpusy zdają się unosić, wręcz lewitować w niedookreślonym planie. W niedomknięty zarys twarzy, tułowia czy całej postaci wdziera się przestrzeń, która – przez ów zarys – przestaje być już pustą kartką papieru i staje się często pozbawionym „ramy” tłem. Przestrzeń w ten sposób orientowana na postaci otwiera się, choć jednak często się już nie kończy. (…)

Mariusz Tarkawian narysował na podstawie dokumentacji Galerii Białej prace, które były wystawianie w Białej w jej 25-letniej historii.