Biała Łódź

PREZENTACJA GALERII BIAŁEJ W ŁODZI

Otwarcie: 10.07.2015

Czynna do: 28.08.2015

IMG_3981_resize

Biała Łódź
Prace artystów związanych z Galerią Białą z Lublina – wystawa w Galerii Manhattan w Łodzi.

Artyści biorący udział w wystawie:
Viola Głowacka, Jan Gryka, Anna Nawrot, Robert Kuśmirowski, Edmund Okstom, Kamil Stańczak, Mariusz Tarkawian

Wystawa „Biała Łódź” to kolejne przedsięwzięcie opierające się na współpracy z galerią z innego miasta. W 2013 roku Galeria Manhattan pokazywała prace ze zbiorów Galerii Bielskiej BWA, w 2014 roku prezentowała prace z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie.

Tym razem wspólnie z Galerią Białą z Lublina, pragniemy przybliżyć dorobek artystów debiutujących lub wielokrotnie się prezentujących w tym znanym i cenionym lubelskim miejscu artystycznym.

Tytuł wystawy nie jest przypadkowy, to z jednej strony sygnał o obecności Galerii Białej w naszej przestrzeni, z drugiej przewrotna gra słowna, stanowiąca kontrast do żywiołowej sztuki na niej prezentowanej. Prezentacja „biała” jest bowiem tylko z nazwy, jakby na przekór ascezie i subtelności z jakimi kolor się ten kojarzy, prace prezentowane na wystawie to istne wulkany barw, form i kształtów. Drzemiąca w nich witalność stwarza możliwość dialogu raczej z dynamiczną, pełną energii, hałaśliwą ulicą Piotrkowską niż ze spokojną, oddzieloną od niej szybą, enklawą ciszy jaką jest wnętrze galerii.

Jest to pokaz kameralny i nie ma charakteru wystawy „reprezentacyjnej”, choć niektórzy artyści odgrywają ważną rolę w aktualnej sztuce.