BIAŁA TRANSFORMACJA

Otwarcie: 23.10.2015, godz.: 18.00

Czynna do: 20.11.2015, w godz.: pon.-sob. 12.00-18.00

SONY DSC

Proponujemy przewodnik po sztuce, który powstał na bazie pracy Artystek i Artystów, pojawiających się w Białej sporadycznie, spontanicznie lub cyklicznie. Mimo, że 30-lecie stało się faktem, nie bilansujemy, nie podsumowujemy, lecz szukamy nowych konstelacji, artystycznych zderzeń.

Powracamy do idei pierwszych wystaw w Galerii Białej z II połowy lat 80. ubiegłego wieku. Ówczesna „Wieża Bab” dotyczyła sztuki kobiet. Przypominamy niektóre wątki z późniejszej praktyki galerii. Zorganizowana w 1986 roku, wspólnie z Andrzejem Mroczkiem, wystawa Josepha Beuysa ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, stała się inspiracją dla najmłodszych twórców. Prace Leona Tarasewicza, Roberta Kuśmirowskiego, Mariusza Tarkawiana i Szymona Popielca odbijają się w „chmurze”, na którą składają się pamiątki, gadżety i różnorakie przedmioty artystyczne w ilości niepoliczalnej.

Przybywajcie na lądowanie białych talerzy, wspólnotowe zbieractwo, muzyczne nihilistyczne rytmy, małe co nieco 23.10.2015 roku o godz.18.00.

uczestnicy:
Milena Brudkowska, Bogna Burska, Kama Bubicz, Agnieszka Dudek, Eliza Galey, Jan Gryka, Sigrun Jakubaschke, Paulina Janczylik, Paulina Janowska, Karolina Komorowska, Robert Kuśmirowski, Katarzyna Korzeniecka, Danuta Kuciak, Marzanna Morozewicz, Anna Nawrot, Irena Nawrot, Jerzy Norkowski, Edmund Okstom, Agnieszka Ozimek, Paulina Sadowska, Jadwiga Sawicka, Urszula Pieregończuk, Szymon Popielec, Marcin Proczek, Katarzyna Sienkiewicz, Kamil Stańczak, Tatiana Talipova, Leon Tarasewicz, Mariusz Tarkawian, Olga Winiarczyk, Piotr Wysocki, Monika Zawadzki, Zenek i inni.

godz. 20.00 | klub dePresja | Berlin–Lublin Express | koncert grupy audiowizualnej NAO Sternenhoch | Jerzy Truszkowski, Michał Pikula, Grażyna Gwizda, Marek Gwizda

 

biala transformacja 17

Wiosną 1985 roku w Galerii Białej odbyła się wystawa Wieża Bab. Wzięły w niej udział wyłącznie kobiety – dziesięć młodych artystek z Lublina, Wrocławia i Kazimierza Dolnego. Ich nazwiska zostały umieszczone na obrazie Krzysztofa Bryły, który inspirował się oryginalnym plakatem wymienionej wystawy. Obraz ten wisi przed wejściem do Sali Podwójnej. Zaprezentowano wówczas collages, obiekty, fotografie, ceramikę, malarstwo na szkle, oraz filmy i performances.
Ekspozycja w Sali Podwójnej jest próbą powrotu do idei sprzed 30 lat. Na wystawie znajdują się prace czternastu artystek i jednego artysty. Obrazy, filmy, obiekty, rysunki i fotografie łączy temat kobiety na tle stereotypów, funkcjonująch w kontekście kulturowym, religijnym i społecznym. Dotykają one problemów cielesności, przemijania, śmierci, choroby i przemocy.

 

biala transformacja 29

W Sali Długiej umieszczono prace, które odwołują się do początku Galerii Białej, jej historii i debiutów artystycznych. Pierwszy wątek dotyczy inauguracyjnej wystawy Leona Tarasewicza w dniu 26 lutego 1985 roku. Jedną ze ścian wypełnia reprodukcja legendarnego „pola”, wykonanego pierwotnie na papierze pakowym. Drugie przywołanie odnosi się do debiutów artystycznych w ramach programu Młodego Forum Sztuki, które powstało z inicjatywy Jana Gryki w 1996 roku.
Robert Kuśmirowski, Mariusz Tarkawian i Szymon Popielec to jedni z wielu, którzy od Białej rozpoczynali swoją drogę artystyczną.
Rysumenty Roberta Kuśmirowskiego składają się z 10 rysunków. Są one kopiami pierwotnych Rysumentów, powstałych w 2001 roku, w okresie lubelskich studiów artysty. W 2012 roku owe kopie stanowiły podstawę pracy doktorskiej, którą Kuśmirowski obronił na UMCS, jego macierzystej uczelni. Mariusz Tarkawian pojawił się w Galerii w 2005 roku w ramach wystawy Nova Biała, gdzie jako wolontariusz stworzył cykl rysunków „podejrzanych”.
Najmłodszym artystą jest Szymon Popielec, który swoimi misternymi obiektami zadebiutował w Galerii Białej w 2013 roku. Trzecim, blisko związanym z Galerią motywem, jest zbiór rozmaitych pamiątek, gadżetów, przedmiotów artystycznych oraz oryginalnych prac, podarowanych przez samych artystów.

 

biala transformacja 27

Mariusz Tarkawian zrealizował nietypowy projekt, dedykowany sztuce Galerii Białej. Jest to limitowana i unikatowa seria 65 rysunków, wykonanych na szklanych i porcelanowych talerzach. Talerze Tarkawiana zawierają cytaty z prac między innymi: Leona Tarasewicza, Krzysztofa Sołowieja, Ireny Nawrot, Danuty Krupskiej – Sołowiej, Mariusza Kruka, Bruna Larka, Danuty Kuciak, Henka Vischa, Josepha Beuysa, Roberta Maciejuka, Jana Gryki, Kamila Stańczaka, Elizy Galey, Marzanny Morozewicz, Zenka, Roberta Kuśmirowskiego, Violi Głowackiej, Barbary Abramowicz, Anny Nawrot, Michała Stachyry, Boaza Tala, Julii Curyło, Michała Stachyry, Jerzego Kosałki, Cezarego Klimaszewskiego, Pavla Doskočila, Ilony Oszust, Sławomira Tomana, Katarzyny Korzenieckiej, Sigrun Jakubaschke, Jadwigi Sawickiej, Anny Marii Karczmarskiej, Macieja Sieńczyka, Marcela Duchampa, Grzegorza Przyborka, Jerzego Truszkowskiego, Ewy Axelrad i oczywiście… samego Mariusza Tarkawiana.

biala transformacja 28

Uwaga! Uwaga kolekcjonerzy!
Rozpoczynamy atak białych talerzy!

Do 20 listopada istnieje możliwość rezerwacji wybranego talerza (lub zestawu) w celu zakupu po zakończeniu wystawy.
Rezerwacja odbywa się w biurze galerii lub za pomocą poczty elektronicznej na adres: biala@ck.lublin.pl z dopiskiem: rezerwacja.
Cena brutto 1 talerza wynosi 65,00 złotych. Obowiązuje pierwszeństwo rezerwacji.
Zakup talerzy będzie mozliwy w kasie Centrum Kultury od dnia 23 listopada 2015 roku.

 

biala transformacja 41

W drugim roku działania Galerii Białej, dzięki pomocy Andrzeja Mroczka – dyrektora Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Lublinie, udało nam się pokazać kilkaset prac Josepha Beuysa z Polentransport 1981, daru który artysta przekazał, w geście solidarności, Muzeum Sztuki w Łodzi. Na kilka godzin przed otwarciem wystawy, 29 listopada 1986 roku, urzędnik „cenzury” chciał ją zamknąć. Powodem był umieszczony w niej Apel o Alternatywę, autorstwa Beuysa, tekst opublikowany  w piśmie artystycznym ,,Sztuka” nr 4/81, który został natychmiast wycofany z rozpowszechnienia. Mała część nakładu dostała się jednak w ręce artystów i galerii. Dysponując jednym egzemplarzem wykonaliśmy kserokopie. Po interwencji cenzora uznaliśmy, że pokażemy wystawę wycofując Apel. Został on jednak zacytowany na otwarciu wystawy przez łódzkich kuratorów Janusza Zagrodzkiego i Jaromira Jedlińskiego. Pokazujemy wszystkie teksty, związane z Beuysem z archiwalnego numeru ,,Sztuki”.

Hommage to Joseph Beuys (1921-1986) jest wystawą autorstwa studentek i studentów V roku edukacji artystycznej i malarstwa oraz absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dla kuratora wystawy Jana Gryki, Joseph Beuys był artystycznym guru. Zapraszając młodych artystów do wystawy dedykowanej Beuysowi chcemy pokazać, jak jego idee wciąż inspirują młodych twórców.

 

biala transformacja 01

Archiwalne zaproszenia wystaw, wykładów, spotkań, koncertów i innych przedsięwzięć Galerii Białej w porządku chronologicznym. Począwszy od wystaw z cyklu Biała Dekada autorem projektów graficznych jest Piotr Wysocki.