Coś się kończy, bo coś się zaczyna

ANNA NAWROT, JAN GRYKA, PIOTR PĘKALA, PIOTR WYSOCKI, MONIKA ZAWADZKI

Otwarcie: 24.05.2013, godz.: 18.00

Czynna do: 31.06.2013, w godz.: pon.-pt. 11.00-17.00, sob. 12.00-16.00

DSC05889_resize

Jest to ostatnia wystawa przed powrotem galerii do wyremontowanego budynku przy ulicy Peowiaków 12 w Lublinie.

To symboliczne pożegnanie z miejscem, w którym galeria działała od jesieni 2009 roku do chwili obecnej.

W tym czasie odbyło się w kameralnych salach kilkadziesiąt różnorakich wystaw artystów z: Lublina, innych miast Polski oraz z zagranicy, a dzięki Podwórku sztuki galeria wyszła poza budynek.

Autorami ekspozycji są Anna Nawrot i Jan Gryka, przy wsparciu Piotra Wysockiego i Piotra Pękali, którzy są również w zespole galerii.

Od połowy lat 80. Nawrot i Gryka realizowali wystawy w bieli. Ona wówczas używała białych prześcieradeł, na których zapisała teksty, on zaś tworzył misterne instalacje z mąki.

Po niemal 30 latach ich wspólna wystawa jest eksplozją różnorodnych barw w setkach kolorowych sztucznych kwiatów, ornamentalnych krawatów, w tysiącach szydełkowych kwadratów.

Chwilę wytchnienia publiczność znajdzie w specjalnie przygotowanym zakątku, gdzie będzie można oglądać kontemplacyjny film o sąsiadującym Podwórku sztuki.

Nagromadzenie wielu wątków, również z praktyki funkcjonowania Białej powoduje, że staje się ona miejscem spotkań i formą spędzania czasu, zanurzonego w sztuce i historii galerii. Dlatego aranżacja przypomina świetlicę, klub lub czytelnię.

Cykliczne zmiany w galerii, jak: malowanie ścian, montaże, wernisaże i znowu od początku – to codzienność. Teraz przyszła kolej na chwilę wytchnienia… A po niej ostateczna przeprowadzka!