Program Edukacyjny towarzyszący wystawie Kamila Stańczaka

SONY DSC

Uwaga!

Wraz z nową ekspozycją w Galerii Białej zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na warsztaty plastyczne oraz kulinarne, których inspiracją jest wystawa Kamila Stańczaka – Organika. Ponieważ obydwa programy będą realizowane równolegle sugerujemy rodzicom zapisanie dzieci naprzemiennie na oba cykle warsztatowe.

Zajęcia odbywać się będą w piątki:

30 maja, 6, 13, 20 i 27 czerwca w godz. 16.30–17.45

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Galeria zapewnia wszystkie niezbędne materiały.

Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego prosimy rodziców o wcześniejsze zapisanie się drogą e-mailową na adres: galeriabiala@poczta.onet.pl

W zgłoszeniu należy podać:
imię, nazwisko i wiek dziecka oraz numer telefonu rodzica.

W przypadku rezygnacji z udziału dziecka w zajęciach bardzo prosimy o wcześniejsze poinformowanie nas drogą mailową.

Prowadzenie warsztatów plastycznych – Joanna Wawiórka-Kamieniecka:

Prezentowane prace będą inspirować nas do rozważań na temat: co jest prawdziwe? Co jest sztuczne? Przyjrzymy się jak artysta może przetwarzać rzeczywistość i do czego to prowadzi.

Postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak kontekst może wpływać na rozumienie i odbieranie przekazu artystycznego. Warsztaty umożliwią zabawę materiałami, fakturami i znaczeniami, poszukiwanie nowych zastosowań, spojrzeń i rozwiązań.

Prowadzenie warsztatów kulinarnych – Weronika Polak:

Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych dla dzieci był stół stworzony przez Kamila Stańczaka, który ze sztucznych materiałów wykonał dzieła przypominające artykuły spożywcze. Razem z dziećmi podczas warsztatów zrobimy na odwrót – stworzymy małe dzieła, a jako materiał posłużą nam produkty żywnościowe. Rozpoczniemy od wariacji na temat chleba, który dominuje na stole zrealizowanym przez artystę.

PROGRAM

30 maja – godz. 16.30-17.45

Formowanie kształtów w przestrzeni
Zapraszamy dzieci do tworzenia fantastycznych zwierząt – obiektów, które będziemy budować na bazie form podarowanych przez artystę. Przekonamy się jak daleko zaprowadzi nas wyobraźnia i jak wiele nietypowych materiałów możemy wykorzystać.

Kanapkowe płaskorzeźby
Na tych zajęciach będziemy robić różne kanapeczki, na których będziemy tworzyć zwierzątka, samochody, ludziki, domki.

 

6 czerwca – godz. 16.30-17.45

Autoportret
Zapraszamy do przyjrzenia się własnym twarzom: czy są symetryczne? Czy w lustrze są dokładnie takie, jak je sobie na co dzień wyobrażamy? Nasze obserwacje pozwolą malować autoportrety, które zamkniemy w okrągłych ramach.

Hamburgerowe ludki
Na tych warsztatach będziemy robić hamburgery, komponując je tak, aby powstały z nich smaczne stworki i potworki.

 

13 czerwca – godz. 16.30-17.45

Sztuka jest iluzją
Dzieci tworzą ciastka i kawałki tortów z farb i gąbki, wykorzystują sztuczne kremy, wisienki, listki, ozdoby. Wykonane prace układamy na narysowanych serwetkach dekoracyjnych. Powstałe prace aranżujemy tak, by przypominały wystawę w cukierni.

Makaronowe obrazy
Będziemy układać z różnych produktów kompozycje na talerzu niczym obrazy, które następnie zamienią się w pyszną sałatkę makaronową.

 

20 czerwca – godz. 16.30-17.45

Przemiana
Podczas warsztatów dzieci przetworzą i ozdobią wyschnięte fragmenty pianki montażowej. Wykreujemy metamorfozę, której efektem będą fantastyczne motyle.

Musy owocowe
Nauczymy się robić musy truskawkowy i bananowy, które będziemy dekorować w zabawny sposób.

27 czerwca – godz. 16.30-17.45

Żywe kamienie
Tematem warsztatów będzie malowanie kamieni. Dzieci będą odgadywać „ukryte” w kamieniach kształty i ozdabiać, inspirując się otaczającą architekturą i elementami wystroju wirydarza.

Owocowe rzeźby
Na tych zajęciach będziemy komponować z owoców zwierzątka, które stworzą smaczne owocowe zoo.