Biała klasa

CEZARY KLIMASZEWSKI i PSF Goliath

Otwarcie: 12.05.2006, godz.: 18.00

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Goliathus – chrząszcz afrykański.

Rana Goliath – żaba afrykańska.

Goliat – biblijny olbrzym pokonany przez żydowskiego bohatera.

Goliath Sdkfz 303 – niemiecki miniaturowy czołg bezzałogowy z czasów II wojny.

Cezary Klimaszewski rekonstruuje bezzałogowy pojazd wojskowy. Podczas pracy wprowadza istotne modyfikacje konstrukcyjne we wnętrzu czołgu umieszcza kabinę sterowniczą, której kształt zmusza operatora do przyjęcia pozycji embrionalnej. Wynikiem tych modyfikacji jest przekształcenie Goliatha w jednoosobowy wehikuł umożliwiający artyście awanturniczą podróż. Jest to podróż do łona historii postrzeganej jako pierwotna dżungla. Jako archaiczna arena operacji wojennych, których ostatecznym efektem jest groteskowe połączenie świata biologii i mitologii zatarcie różnicy między światem insektów, płazów, herosów i nowoczesnych maszyn wojskowych.

Podróż do tego świata może oznaczać regres do stanu elementarnego chaosu. Regres niepotrzebny i niebezpieczny. Klimaszewski podejmuje ryzyko takiej podróży. W jakim celu? Być może odpowiedź na to pytanie przyniesie zmontowany przez Klimaszewskiego film found-footage ukazujący powrót z czeluści historii. Czy jest to powrót z piekła, czy z ziemi obiecanej tego nie wiemy. Czekamy zatem w napięciu na relację bohatera o przeżytych przygodach i zdobytych skarbach. A jeśli wraca z niczym? Jeśli jego mityczny pancerz, zamiast wiedzy tajemnej, kryje tylko pustkę i bezsens?…

Tomek Kozak


SDKFZ 303

PSF rekonstruuje miniaturowy, sterowany elektrycznie pojazd gąsienicowy „goliath”, który będzie przetestowany we wnętrzu Galerii Białej. Cel jego powstania oraz wszelkie działania, wiążą się z potrzebą kontynuacji losów tego obiektu, który jest ironiczną kontrpropozycją wobec stereotypowego katastrofizmu współczesnej sztuki.
Zbieżność znaczeń słowa goliat, a także przeciwstawne wartości zawierające się w opisie pojedynku Dawida z olbrzymim filistyńskim wojownikiem Goliatem (postać bibl. z 1. Księgi Samuela), były punktem wyjścia do tej realizacji. Sdkfz 303, bez ładunku wybuchowego, sterowany przez postać znajdującą się w „embrionalnej” pozycji w jego wnętrzu nabiera nowego znaczenia. Na wystawie znajdują się również „stabilne” makiety architektoniczne bezpośrednio związane z goliatem.
Krótki film found-footage rozpoczynający wystawę dotyczy historii powstania, oraz zasady działania zdalnie sterowanej miny. Niemiecki materiał instruktażowy rozpoczyna film, a jego akcja kończy się w obecnych czasach. Katastroficzna wizja zburzonych miast znajdująca się na początku jest kontrastem do wcześniej wspomnianej bardzo czystej i utopijnej architektury. Historia jeżdżącej miny kończy się w galerii, do której jest tym razem przeznaczona.

Czarek Klimaszewski


 

Cezary Klimaszewski ur. 1971 r. w Lublinie.
Studia w ISP WA UMCS w Lublinie

wybrane wystawy:
Pawilon Stabilnej Formy, Lublin, 2005
Nova Biała, Galeria Biała, Lublin, 2005
Domowa Atmosfera, prywatne mieszkanie, Kraków, 2004
Domowa Inicjatywa Artystyczna, prywatne mieszkania, Lublin, 2003
Wystawa w tunelu w Ruszczy, zbiorowy projekt M. Firka, Kraków, 2003