XX-lecie Galerii Białej

LEON TARASEWICZ

Otwarcie: 1.12.2005, godz.: 18.00

Czynna do: 20.01.2006, w godz.: pon.-pt. w godz. 11.00-17.00

Minolta DSC

Leon Tarasewicz (ur. w 1957 roku) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 1984 roku). Mieszka we wsi Waliły na Białostocczyźnie. Jest profesorem macierzystej akademii, gdzie prowadzi Pracownię Malarstwa.

Artysta ten należy do najbardziej uznanych malarzy polskich. Jego malarstwo wpisuje się równocześnie w ciąg rozwoju sztuki od konstruktywizmu i unizmu poprzez koloryzm i abstrakcję do najbardziej aktualnych poszukiwań artystycznych.

Oprócz licznych cykli obrazów na płótnie Tarasewicz stworzył ponad 30 realizacji malarskich, bezpośrednio na ścianach, sztucznych przegrodach, podłogach, sufitach i w przestrzeni publicznej.

Wystawiał w Polsce, m. innymi: w Galerii Foksal, w Galerii Zachęta, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, BWA w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Katowicach, Galerii EGO w Poznaniu i zagranicą, m. innymi: w Galerii Nordenhake w Malmö i Sztokholmie, Galleria del Cavallino w Wenecji, Springer & Winkler Galerie w Berlinie, Gary Tatintsian Gallery w Nowym Jorku.

Uczestniczył w wystawach zbiorowych, m. innymi w XIX Biennale w Sao Paulo (1987), Aperto w Wenecji (1988), Der Riss im Raum w Berlinie (1994), In Between: Art from Poland w Chicago (2000).
Prezentował polską sztukę na 49 Biennale w Wenecji (2001). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. Nagrody Nowosielskich, im. J. Cybisa, Paszportu Polityki).
Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach w kraju i na świecie.

Malarstwo Leona Tarasewicza inicjowało pracę Galerii Białej w Lublinie
w 1985 roku. Artysta kolejno prezentował tutaj: obrazy na papierze pakowym (1985), malarstwo na ścianach (1993), obrazy olejne (1995), Zrealizował „korytarz bez wyjścia” (1997), realizację malarską z użyciem desek i tynku strukturalnego (2001) oraz obiekty malarskie z barwnego cementu (2004).

Obecna wystawa to realizacja malarska z użyciem luster, w odbiciach których powstaje iluzyjny, wielokrotny obraz – nieskończona przestrzeń.

SPONSORZY:

www.mercedes-benz.pl

www.peri.com.pl