Henk Visch I like the way you are

Otwarcie: 25.03.2011, godz.: 18.00

Czynna do: 21.04.2011, w godz.: od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00

SONY DSC

Henk Visch jest jednym z najbardziej uznanych artystów holenderskich. Tworzy rzeźby, obiekty, rysunki. Zrealizował kilkadziesiąt projektów w przestrzeni publicznej na różnych kontynentach.

Sztuka Vischa jest wieloznaczna. Jego dzieła wprowadzają rodzaj tajemniczej gry wizualnej, odwołującej się do archaicznych totemów. Są to zazwyczaj przedstawienia figuratywne, kiedy indziej są kompilacją form geometrycznych.

Przeglądając zdjęcia prac na autorskiej stronie internetowej artysty (www.henkvisch.nl), możemy prześledzić ogrom jego dorobku, natomiast trudno nam odnieść się do skali pojedynczych rzeźb. Kiedy widzimy je na żywo stwierdzamy, że są albo duże albo małe a to powoduje, że stajemy wobec nich w jasno określonej relacji. To tak, jakbyśmy sami musieli znaleźć swoją własną przestrzeń wobec dzieł które stoją, wiszą, balansują, mocno stąpają, opierają się o ścianę czy kucają. Powstaje swoista emocjonalna percepcja powiązana z przestrzenią fizyczną, budowaną przez artystę, która za każdym razem jawi się jako inna, ale zawsze nacechowana specyficznym Vischowskim klimatem.
Obecność ludzkiej figury jedynie poprzez jej kończynę czy korpus jest tak sugestywna, że mamy wrażenie obcowania z komplementarną całością, choć przecież widzimy tylko jej fragmenty. Jedne z nich okryte tkaniną, która chroni nasze ciała, od momentu narodzin do czasu śmierci a tutaj nadaje im egzystencjalny wymiar. Inne z nich kreślone są w przestrzeni linią, której efektem jest ażurowa forma. Jeszcze inne są masywne. Tutaj też ujawnia się niezwykły kunszt Vischa, który w swojej sztuce materializuje swoje wyobrażenie o świecie w sposób niezwykle metaforyczny. Niespotykana jest też jego umiejętność łączenia różnorakich tworzyw jak: brązu, aluminium, kamienia, tworzyw sztucznych, tkanin, drewna i wielu innych. Artysta buduje niezwykłe konteksty, często odwołujące się do podstawowych, niemal pierwotnych, czy wręcz archetypowych skojarzeń. Są dialogiem z ciałem, gestem tworzonym w sposób subtelny i zagadkowy.

Anna Nawrot