MARIUSZ TARKAWIAN

0026

Korytarz Galerii Białej odnalazł  swoje nowe przeznaczenie. Od 2016 r. Mariusz Tarkawian tworzy tutaj monumentalną realizację rysunkową czarnym tuszem na białych ścianach i sklepieniu korytarza o długości 50 m. Projekt polega na cyklicznym dodawaniu kolejnych wybieranych przez artystę motywów z bieżących wystaw. Utrwala je tworząc kolaż, który jest swoistym zapisem historii galerii.

W ramach swojej indywidualnej wystawy pt. Dużo rysunków (wernisaż – 12 lutego 2016 r.) artysta  odtworzył na ścianach korytarza namiastkę jednej ze swoich większych realizacji pt. Kolokwium z historii sztuki i cywilizacji, jaką namalował w latach 2007-09 w korytarzu nieużytkowanego skrzydła Centrum Kultury w Lublinie. Monumentalny pierwowzór o długości 50 m został zniszczony wskutek remontu budynku przed kilkoma laty. Tarkawian odtwarzał tamte przedstawienia w obecnym korytarzu, na podstawie wydanego przez Galerię Białą albumu z dokumentacją ówczesnej realizacji.

Ostatniego dnia wystawy, czyli 24 marca 2016 roku, Mariusz Tarkawian dorysował wybrane z niej motywy, rozpoczynając tym samym cykliczne działanie, które jest kontynuowane, kolejne rysunki dodawane są wraz z każdą nową wystawą, odbywającą się w Galerii Białej.

Inskrypcja przywołana z „Metamorfoz” Owidiusza: „Et ignotas animum dimittit in artes, naturamque nouat”, którą Mariusz Tarkawian, zwany również „kronikarzem” tej galerii umieścił pośród swoich rysunków z historii sztuki, historii cywilizacji i historii wystaw Galerii Białej, w przekładzie Stanisława Stabryły oznacza: „Wynajduje nową sztukę, zamyśla poprawić naturę”.