MILAN SOKOL

Otwarcie: 3.02.2017, godz.: 18.00

Czynna do: 3.03.2017, w godz.: pon.-sob. 12.00-18.00

milan sokol

Wystawa Milana Sokola prezentowana jest w Galerii Białej po raz pierwszy. Obejmuje dwa wyraziste wątki wybrane z dorobku słowackiego artysty. Pierwszy dotyczy cyklu pt. Kartki makatki, który powstał 15 lat temu. Pokazujemy 248 grafik (w formacie pocztówki), które są kompilacją druku wypukłego (najstarszej techniki graficznej) i autorskich stempli. Ilość prac przekłada się na mnogość motywów w ich multiplikacjach – od przedmiotów, roślin, zwierząt, ornamentów, symboli, hybryd, napisów – po portrety artystów. Druga część prezentacji obejmuje prace z cyklu Recyklizacja 2012-2015. Tworzywem tych obrazów są aluminiowe, zużyte opakowania. Poprzez zastosowanie techniki plecionki tworzą one efekt pulsujących tkanin, wielobarwnych kolaży i amorficznych mozaik.

Zarówno prace na papierze, jak i te z metalu, powstawały w żmudnym, długotrwałym, manualnym i pracochłonnym procesie. Działanie Sokola nie jest wyłącznie gestem artystycznym, lecz również interwencją społeczną, która wpisuje się w ekologiczny etos recyklingu. Artysta przewrotnie komentuje zastaną rzeczywistość. Mieszając techniki artystyczne i sięgając po zużyte i wszechobecne puszki po piwie i napojach w sposób krytyczny odnosi się do konsumeryzmu, reklamy, globalizacji i kryzysu kultury.

Milan Sokol (ur. w 1952 roku) jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Witolda Chomicza oraz prof. Franciszka Bunscha). Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad 80 wystawach międzynarodowych w 23 krajach świata oraz w licznych plenerach i sympozjach, związanych z tematyką graficzną. Jest profesorem w Katedrze Wychowania Artystycznego Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Mateja Beli w Bańskiej Bystrzycy.