Wojciech Gilewicz Wideo / Fotografia

Otwarcie: 09.11.2009

Czynna do: 30.09.2009, w godz.: w dni powszednie 11.00-17.00

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wojciech Gilewicz zajmuje się malarstwem, fotografią i filmem.

Na ekspozycję w Galerii Białej składa się wybrany zestaw kilku fotografii z wielkiej serii, wciąż rozwijanej, podwójnych autoportretów Oni. Te fotograficzne obrazy powstały przy wykorzystaniu filtra połówkowego, bez obróbki komputerowej. Artysta występuje w nich podwójnie, jako brat bliźniak, w jednym przedstawieniu, kreując sytuacje pełne napięcia psychologicznego, odnosząc się do poszukiwania tożsamości i poczucia wyobcowania.

Drugą prezentowaną sferą zainteresowań tego artysty są zapisy filmowe z jego akcji malarskich. Wojciech Gilewicz jako malarz rozważa zacieranie się granic wizualnych, granic postrzegania i granic obecności. Zrealizował kilka akcji w przestrzeni miejskiej, np. we Wrocławiu i Sanoku, gdzie jego obrazy wtopiły się w tkankę miasta, stając się żywym procesem ulicy, fasady domu, ogrodzenia, a ostatnio nakręcił film w salach Muzeum w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie. Gilewicz podejmuje się kopiowania, przenoszenia, zatrzymania i zakrywania sytuacji zastanej – sytuacją wizualnie identyczną – malowaną. Malarstwo staje się włączone w przestrzeń publiczną, podlegając jej naturalnym procesom fizycznym przez działanie deszczu, słońca, itd. Staje się tak samo lub tyle samo niezauważalne. Dopiero filmy Gilewicza odkrywają je dla widza.

Wojciech Gilewicz (ur. 1974) studiował na ASP w Poznaniu i w Warszawie (dyplom w Gościnnej Pracowni Leona Tarasewicza w 1999 roku). Debiutował w Galerii Białej w 2000 roku.
Ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2001), Galerii Arsenał w Białymstoku (2002), Fondation Deutsch de la Meurthe w Paryżu (2004), Galerii Foksal oraz WAA w Warszawie (2005), Galerii Entropia we Wrocławiu (2007) a także udział w znaczących wystawach zbiorowych m.in. novart.pl w Krakowie (2002), Na własną rękę w Galerii Zachęta w Warszawie, Miłość i demokracja w CSW Łaźnia w Gdańsku (2006) oraz Beautiful Losers / Ulica wielokierunkowa w Muzeum Sztuki w Łodzi (2007).
Jest tegorocznym stypendystą programu Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.