TOMASZ CIECIERSKI
Otwarcie: 27.02.2004, godz.: 18.00
Czynna do: 19.03.2004, w godz.: pon.-pt. w godz. 11.00-17.00

Tomasz Ciecierski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z malarstwa w 1971 roku). Jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy średniego pokolenia. Uczestniczył w wielu ważnych międzynarodowych wystawach, m.in. na Biennale w Sao Paulo w 1987 roku i 1994 roku, Documenta w Kassel w 1992 roku oraz „Europa, Europa” w Bonn w 1994 roku. W 1999 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa.
Urodził się malarzem – jak sam mówi – i do tej pory nim pozostaje.
Malarstwo Ciecierskiego, oparte na cyklach, jest swoistym „Traktatem o malarstwie” – traktatem, który nie ma końca i powstaje w procesie życia artysty. Staje się on dowodem organicznego związku jego jako artysty i malarstwa jako niezbywalnej substancji życia. Ten trwały stan powoduje, że malarstwo nie jest jednak tautologią i jedynie rozważaniem o medialnym charakterze malarstwa ale staje się transformacją istnienia zapisaną w „obrazie”. Artysta proponuje refleksję opartą na narracji zawierającej ciągłe rozważania nad istotą malarstwa. W jego mniemaniu, to idealne medium musi podlegać ciągłej weryfikacji, tak aby jego istota mogła się nieustannie aktualizować. Stad też proces idealizacji malarstwa i jednocześnie jego demistyfikacji. „Ja po prostu chcę, żeby to ciągle było malowanie – mówi Ciecierski – żeby to było o malowaniu i o procesie malowania, nakładania – i to wszystko. A ostatecznego celu naprawdę nie widzę. Nie widzę takiego punktu, do którego dojdę i potem już można umierać. Dla mnie to właściwie ciągle jest nieokreślone, być może dlatego maluję i ciągle dochodzę do tego samego, ale ciągle z innych stron” (cytat pochodzi z katalogu „Pakt z malarstwem”, wyd. Bunkier Sztuki, Kraków 2003). Stąd też cykle prac, będące komentarzem do własnej twórczości np. obrazy nawarstwiające się na obrazach, obrazy na reprodukcjach własnych obrazów, fotograficzne zapisy obrazów, farb, dokumentacja zlewu, w którym artysta myje pędzle i rozmaite zestawienia obrazów pejzaży z fotografiami.
Faktury, barwy, narzędzia malarskie, podobrazia, szkice, dygresje, fragmenty, kadry fotograficzne, notatki czy rzetelne studium „warsztatu malarza” składa się na tę niezwykle intelektualną sztukę Ciecierskiego.
W Galerii Białej znajdują się najnowsze prace – zapisy fotograficzne ściany z pracowni artysty, na której prezentowane są rozmaite zestawienia-ekspozycje obrazów. Pokazane są także rysunki z połowy lat 70-tych, które również dotyczą malowania obrazów.
Kończąca cykl „Uwaga malarstwo” wystawa Tomasza Ciecierskiego staje się triumfem MALARSTWA.
Jan Gryka