Zdjęcie poziome. Zbliżenie na detal powierzchni biało-szarego obrazu. Gruba faktura farby przypomina odciśnięte gałązki drzewa iglastego albo szron zamarznięty w jodełki.

JOANNA JANIAK, PIOTR C. KOWALSKI Nie tylko białe obrazy

Otwarcie: 26.01.2024, godz.: 18.00

Czynna do: 8.03.2024, w godz.: WTOREK-SOBOTA 12.00-18.00

Obraz jest dla Piotra polem do eksperymentu, w czym jest bardzo konsekwentny, czy może (nie)konsekwentny , ponieważ czyni to na wiele zaskakujących sposobów. Podążając za swoją dadaistyczną wyobraźnią, przekracza tradycyjne zasady kreowania obrazu, manifestując jednocześnie nieustające przywiązanie do źródła: malarstwa, od którego zaczynał swoją drogę artystyczną. Jego obrazy są bezpośrednie, materialnie zmysłowe i otwarte w (…)

Grafika w technice malarskiej w formie pionowego prostokąta. Na krwisto-czerwonym tle naga prawie biała, lekko różowa postać kobieca ukazana z lewego boku w pozie lunatykowania z pochylonymi do tyłu plecami, na ugiętych nogach oraz wyciągniętymi przed siebie rękami z opuszczonymi dłońmi i otwartymi oczami. Przed nią, czyli w lewą stronę wyrastają jej z ciała poniżej kolejnych sześć rąk w podobnej pozie, te ręce są jakby zwielokrotnione, niektóre mniej wyraźne. Włosy ma ciemne, czarne uczesane w kucyk, grzywkę. Prawy górny róg obrazu jest czarny. Ze środka spoza prawej krawędzi obrazu wystaje niebieska obca dłoń, która chwyta postać za koniec kucyka, który jest jasnym kosmykiem.

ANNA ORBACZEWSKA Jak gdyby nigdy nic

Otwarcie: 24.11.2023, godz.: 19.00

Czynna do: 12.01.2024, w godz.: wt.-sob. 12.00-18.00

Artystka w swojej sztuce odnosi się do złożonych osobistych relacji rodzinnych, emocjonalnych związków i uwikłań w kontekście kobiecej seksualności i cielesności. Jej twórczość niesie silny przekaz psychologiczny, związany z odczuciem smutku, bólu, przemocy, niespełnienia i manipulacji, pochyla się w niej nad kobiecym odczuwaniem.

Grafika w formie poziomego prostokąta. Na białym tle na górze po lewej w języku ukraińskim dwuczłonowy napis UKRAIŃSKI / ZRIZ. Pierwsze słowo na górze w kolorze niebieskim, drugie słowo na dole pod nim, w negatywie, czyli białe litery na żółtym tle. Z prawej strony po środku boku niebieski duży trójkąt równoboczny przyklejony jednym z boków do brzegu grafiki. W środku biały delikatny napis UKRAINE! / UNMUTED. Trójkąt przypomina grot wskazujący na lewo. Do jego dolnej krawędzi dotyka mniejszy żółty trójkąt równoboczny. Oba trójkąty są o nieco brudnej powierzchni, w obu przypadkach nie jest to jednolity kolor, z lekkimi zakłóceniami.

UKRAINE! UNMUTED Ukrajins’kyj Zriz

Otwarcie: 22.09.2023, godz.: 18.00

Czynna do: 10.11.2023, w godz.: wtorek-sobota 12.00-18.00

Idea wystawy ma na celu przeciwdziałanie wyciszeniu i wzmocnienie głosu walczącej Ukrainy. Wojna jest katalizatorem wielu zmian w ukraińskim społeczeństwie i instytucjach publicznych. Stawia egzystencjalne pytania i żądania szybkich i szczerych odpowiedzi, w tym kontekście prezentacja wypowiedzi ukraińskich artystów ma ogromne znaczenie.

Grafika pozioma. Na białym tle w lewej części dwa duże zazębiające się trójkąty duży niebieski i mniejszy żółty. Oba nie są do końca jednolite, mają ciemne przetarcia. Zazębiając się tworzą trzeci prawie czarny. Na niebieskim biały napis UKREJN! ANMJUTED. Po prawej stronie grafiki niebiesko-żółty napis po ukraińsku Ukraiński Zriz, gdzie Zriz jest w negatywie, to znaczy ma żółte tło a nie litery. Poniżej czarny napis DYSKUSJE. Jeszcze niżej trochę mniejszy napis czarnymi literami dwudziesty szósty października dwa tysiące dwadzieścia trzy / Centrum Kultury w Lublinie / Galeria Biała / Lublin.

cykl dyskusji towarzyszących wystawie Ukrajins’kyj Zriz / UKRAINE! UNMUTED

Mówić. Obecnie, po półtora roku trwania pełnowymiarowej wojny i niebywałej agresji ze strony Rosji, dla Ukraińców ważne jest, aby nie przestawać mówić. Tak, aby nas wciąż słyszano. Mówić nie tylko o bólu i stratach, które obecnie przeżywamy, lecz także o tym, co wspiera nas i daje wiarę w jutro. Co Ukraina, jej obywatele/-ki, wspólnoty, miasta, (…)

Grafika w technice akwareli w kształcie pionowego prostokąta. Na jasnoróżowym tle dwie plamy barwne. W centrum duża czerwono-pomarańczowa w kształcie cyfry osiem lub gorejącego serca o rozcieńczonych krawędziach. Po prawej stronie dużo mniejsza pomarańczowo-różowa plama. Pomarańczowa plama przypomina łodygę, a poniżej delikatna różowa przypomina odwróconą świnkę. Poza tymi dwoma plamami mniejsze zabrudzenia i krople farby.

BASIA BAŃDA Najbardziej na świecie

Otwarcie: 23.06.2023, godz.: 18.00

Czynna do: 4.08.2023, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

Basia Bańda (ur. 1980) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2008 r. pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych, na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze. W Galerii Białej uczestniczyła dotychczas w wystawach zbiorowych „Malarki” (2015) i „Wieża Bab²” (2021). Ekspozycja ma charakter retrospektywny. Twórczość Basi Bańdy jest bardzo wieloznaczna, zmysłowa i poruszająca, również (…)

ZAPROSZENIE - FOTO - kolumna

Krzysztof Franaszek BLACKOUT

Otwarcie: 21.04.2023, godz.: 18.00

Czynna do: 3.06.2023, w godz.: WT.-SOB. 12.00-18.00

Krzysztof Franaszek w swojej praktyce artystycznej podejmuje tematykę związaną z egzystencją człowieka w zurbanizowanej przestrzeni miasta. Tworzy głównie rzeźby i instalacje, które nawiązują do ukrytej infrastruktury w aglomeracji miejskiej.