ART. DEKORACYJNE - ZAPROSZENIE - 150x150.cdr

art. dekoracyjne

Otwarcie: 20.05.2022, godz.: 18.00

Czynna do: 29.07.2022, w godz.: wt.-sob. 12.00-18.00

Wystawa art. dekoracyjne odnosi się do przedmiotów – obiektów sztuki z wyartykułowaną wizualnością, które ubogacają miejsce, przestrzeń, zdobią i wypełniają ją. Przez ich obecność tworzy się otoczenie i powstaje wnętrze o charakterze sensualnym, znaczeniowym. Planowana artystyczna metamorfoza wszystkich sal wystawienniczych w Galerii Białej będzie możliwa dzięki spotkaniu twórców wizualnych, projektantów, architektów i rzemieślników z całej Polski w jednej wielowątkowej ekspozycji.

Zdjęcie. Pionowy obiekt artystyczny. Asamblaż, czyli przestrzenna kompozycja złożona z przedmiotów gotowych. Tworzą ją skrawki drewna, kartonu, tkaniny, tektury, sznura oraz podobrazie, złota rama, skrzypce. Praca utrzymana w kolorach czarnym, niebieskim, czerwonym, jasnego i ciemnego drewna.

MARIUSZ KRUK

/ arI sz kRU

Otwarcie: 25.03.2022, godz.: 18.00

Czynna do: 6.05.2022, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

Mariusz Kruk zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Jest także autorem krótkich form poetyckich. Na wystawie prezentuje przede wszystkim asamblaże, do których stworzenia służą tkaniny, tektury, drewniane listwy, ścinki papieru, folie, sznurki, metal, plastik, aluminium, a nawet instrumenty muzyczne i inne gotowe przedmioty. Jego dzieła nawiązują w pierwszym oglądzie do estetyki znanej z (…)

Kadr wideo. Na pierwszym planie worki wypełnione śmieciami, zajmujące trzy czwarte całego kadru. Po lewej stronie przezroczyste worki z puszkami, po prawej niebieskie z niewidoczną zawartością. Po środku kadru za nimi i idealnie między kolorami worków Azjata w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym z nałożonym kapturem. W tle ciemna fasada budynku z czarnymi drzwiami, nad nimi świecąca lampa. Po lewej stronie na budynku żółty napis wielkimi literami, częściowo przysłonięty ACTIVE / DRIVEWAY / NO / PARKING to znaczy PRZEJAZD NIE PARKOWAĆ. Po prawej stronie na budynku biała tablica z czerwonymi literami NO PARKING / DO NOT / BLOCK / DRIVEWAY / VEHICLE WILL BE / TOWED AT / OWNERS... to znaczy NIE PARKOWAĆ, NIE BLOKOWAĆ PRZEJAZDU, POJAZD BĘDZIE ODHOLOWANY NA KOSZT WŁAŚCICIELA.

WOJCIECH GILEWICZ Spacery po śmieciach / Trash Walks

Otwarcie: 28.01.2022, godz.: 16.00-20.00

Czynna do: 11.03.2022, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

Ekspozycja porusza tematy dotyczące ekologii, recyklingu, wymiany, oddaży. Jej motywem spajającym jest problematyka „śmieci” – czyli wszystkiego, co wydaje nam się już zbędne oraz niepotrzebne i czego pozbywamy się z naszych domów i życia.

Poziome zdjęcie przedstawiające parę oczu kobiecego manekina. Brązowe brwi, zielone tęczówki i rzęsy, z czego ta po prawej stronie jest prawie odklejona od oka.

WIEŻA BAB²

WYSTAWA ZBIOROWA

Otwarcie: 10.09.2021, godz.: 18.00

Czynna do: 5.11.2021, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

Wystawa pt. Wieża Bab², z udziałem wyłącznie artystek, nawiązuje symbolicznie do przywołanej ekspozycji. Jej otwarta formuła umożliwia prezentacje różnych osobowości i ekspresji odnoszących się również do tego co „tu i teraz”. Emocje o zabarwieniu autobiograficznym, egzystencjalnym i poetyckim, kontemplacja, zmysłowość, cielesność, codzienność i inne ważne wątki nadają ekspozycji uniwersalny przekaz.

Fotografia czarno-szara. Na czarnym tle w centrum twarz kobiety oświetlona z góry ostrym światłem. Wyraźnie widoczne czoło, zarys włosów, nos, oczy, policzki, usta i broda niknie w ciemności.

KRYSTYNA PIOTROWSKA PATRZ MI W OCZY

Otwarcie: 19.11.2021, godz.: 18.00

Czynna do: 14.01.2022, w godz.: WT.-SOB. 12.00-18.00

Krystyna Piotrowska to uznana artystka sztuk wizualnych. Tworzy prace łączące fotografię, techniki graficzne i malarstwo. Jest autorką instalacji i wideo. Znane są jej prace wykonywane z włosów. Jej twórczość dotyka głównie tematu identyfikacji, pamięci, przemijania, historii oraz tożsamości żydowskiej.

Zdjęcie wnętrza galerii z białymi ścianami i szarą podłogą. W centrum przejście do drugiej sali, z zaokrągloną górną krawędzią. W miejscu, gdzie powinna być ściana następnego pomieszczenia widok na niebo z chmurami.

UCHYLMY ŚCIANY

Otwarcie: 19.03.2021

Czynna do: 13.08.2021, w godz.: wt.-sob. 12.00-18.00

Wystawa prezentuje depozyty, dary artystek i artystów, zgromadzone w galerii na przestrzeni ponad 35 lat jej funkcjonowania oraz prace premierowe. Odnosi się do historii galerii w specyficzny sposób, wymuszony obecną sytuacją, spowodowaną epidemią Covid-19.