WIEŻA BAB²

WYSTAWA ZBIOROWA

Otwarcie: 10.09.2021, godz.: 18.00

Czynna do: 5.11.2021, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

Poziome zdjęcie przedstawiające parę oczu kobiecego manekina. Brązowe brwi, zielone tęczówki i rzęsy, z czego ta po prawej stronie jest prawie odklejona od oka.

Wieża Bab była trzecią wystawą zorganizowaną w 1985 roku, w pierwszym roku istnienia Galerii Białej w Lublinie. Uczestniczyły w niej młode, polskie artystki: Renata Boguszewska, Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Urszula Kłoczowska, Krystyna Kutyna, Irena Nawrot, Anna Płotnicka, Małgorzata Rysz, Danuta Wierzbicka oraz autorka tego tekstu.

Obecnie sztuka kobiet jest jednym z najciekawszych zjawisk artystycznych w Polsce. W ciągu minionych 35 lat znacząco zwiększyła się aktywność artystek w obrębie sztuk wizualnych. Manifestacje sztuki kobiet uświadamiają ich znaczenie, oddziaływanie na kulturę, społeczeństwo, zmiany mentalne, polityczne i artystyczne. Wydarzenia w ostatnich latach dowodzą o ich sile i wielkiej determinacji. Masowe uliczne protesty i Strajk Kobiet, zainspirowany przez kobiety, stały się aktem solidarności i ich mocy.

Wystawa pt. Wieża Bab², z udziałem wyłącznie artystek, nawiązuje symbolicznie do przywołanej ekspozycji. Jej otwarta formuła umożliwia prezentacje różnych osobowości i ekspresji odnoszących się również do tego co „tu i teraz”. Emocje o zabarwieniu autobiograficznym, egzystencjalnym i poetyckim, kontemplacja, zmysłowość, cielesność, codzienność i inne ważne wątki nadają ekspozycji uniwersalny przekaz.

Artystki pochodzą z różnych środowisk artystycznych. Pracują w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Białymstoku, Kazimierzu Dolnym, Gdańsku i Zielonej Górze. Autorki wystawy: Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka i Irena Nawrot brały udział w wystawie sprzed 36 lat. Basia Bańda, Katarzyna Cichoń, Katarzyna Hołda, Katarzyna Józefowicz, Danuta Krupska-Sołowiej, Marzanna Morozewicz, Dorota Podlaska, Marta Szulc i Ewa Zarzycka prezentowały już swoją twórczość w lubelskiej galerii w wystawach indywidualnych lub zbiorowych. Prace Bettiny Bereś są zaprezentowane po raz pierwszy.

Na otwarcie wystawy przygotowana została bogato ilustrowana publikacja z tekstami Sylwii Hejno, Anny Nawrot i Ewy Zarzyckiej. Do kupienia w Księgarni Dosłowna.

Kuratorka wystawy: Anna Nawrot

(W 2020 roku, w 35 roku istnienia Galerii Białej nie udało się zorganizować manifestacji sztuki kobiet. Pandemia Covid-19 spowodowała lawinę ograniczeń.)


Napisy: kliknij przycisk na pasku wyświetlania CC i wybierz Polski
Audiowstęp

__
UWAGA!
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną prosimy o zapoznanie się z zaleceniami dotyczącymi udziału w wydarzeniach oraz przestrzeganie ich. > https://bit.ly/wytyczne_dla_uczestników
Pełny regulamin funkcjonowania Centrum Kultury w Lublinie w związku z organizacją imprez i wydarzeń kulturalnych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce > https://bit.ly/regulamin_funkcjonowania_CentrumKultury

Dokumentacja fotograficzna wystawy: Irena Nawrot