Jan Gryka 2 lata po…

Otwarcie: 14.02.2003, godz.: 18.00

Czynna do: 07.03.2003, w godz.: pon.-pt. w godz. 11.00-17.00

jan_gryka_fragmet_03

Jan Gryka urodził się w 1959 roku. Jest absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (obecnie Wydział Artystyczny). Od 1983 roku pracuje na macierzystym Wydziale Artystycznym, prowadząc zajęcia z malarstwa i rysunku. Od 1985 roku wspólnie z Anną Nawrot współtworzy program Galerii Białej w Lublinie.

Bieżąca wystawa w Galerii Białej pokrywa się z dwudziestoleciem jego pracy artystycznej i pedagogicznej.

Początki aktywności artystycznej Jana Gryki związane były z wystąpieniami na żywo w instalacyjnym otoczeniu. Dbałość o swoistą „procesualność” jest istotna do dzisiaj w jego obiektach i instalacjach, budowanych na ścianach, podłodze, suficie i w powietrzu. Podstawowy materiał mąka (czasem z wodą, białkiem, farbą, jedwabną nicią) poddawana jest procesom rozpadu, zaniku, zepsucia czy zjedzenia przez tzw. „robaczki sztuki”. Jego instalacje są precyzyjne w formie i wizualnie atrakcyjne. Oczarowują. Koncentrują uwagę. Po wystawie znikają. Ich twórca nazywa je: konsekwencjami, mutacjami, zakamarkami, wątkami, permutacjami, objawieniami, opowiastkami, szczelinami, ukojeniami, nostalgicznymi aurami, pytając przez nie o granice gestu, kruchości, delikatności i rozpoczynając kolejny etap w procesie powstawania następnej artystycznej permutacji.

Obecna wystawa „2 lata po..”. staje się kontynuacją procesu, rozpoczętego w styczniu 2001 roku w Galerii Białej (wystawa pt.”TYP 650″). Wówczas to Jan Gryka zaprosił do udziału w niej kilkadziesiąt osób. W ciągu kilkunastu dni na ścianach galerii powstawały układy kompozycyjne z ciasta na wyznaczonych polach 50x50cm. Mączne obrazy wykonywali własnoręcznie zaproszeni uczestnicy. Cała przestrzeń galerii została osłonięta ciastem, które wysychało i wykruszało się na podłogę. Po zakończeniu wystawy wszystkie drobiny zostały przez Jana skrzętnie pozbierane. Od tamtej pory artysta rozpoczął przeliczanie zebranych drobin, używając ich do kolejnych realizacji.

W 2001 roku:
– 7192 drobiny ciasta pozostało w starym porcie w Bremie z okazji wystawy „Polnische Kunst der Gegenwart”
– 1263 drobiny ciasta zostały wrzucone do 200 metrowej sztolni, średniowiecznej kopalni miedzi w Śpanej Dolinie koło Bańskiej Bystrzycy.
– 32 drobiny ciasta pozostały na parapetach okien Młyna Gospodarczego w Garbowie I
– 827 drobin ciasta zostało zatopionych w stawie parku przy dworze J. Brandta, obecnie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
– 10 000 drobin ciasta pozostało w oznakowanych woreczkach pod zewnętrzną ścianą Kaplicy św. Trójcy w Lublinie
W 2002 roku:
– 2365 drobin ciasta pozostało na schodach cerkwi w Nowej Woli
– 1000 drobin ciasta przechowywanych jest w Małym muzeum drobnych przejawów mąki w Kol. Garbów 121.

O godz. 19.00 odbędzie się prezentacja filmów video Jana Gryki:
„Biały kwadrat na białym tle”,
„W oczekiwaniu na robaczki sztuki”,
„Gwiaździste niebo nad Kol. Garbów 121 oraz jego związki z pojawieniem się ciem”

Projekcja składa się z trzech symultanicznie odtwarzanych filmów, które powstały w 2000 roku. Wszystkie dotyczą „mąki” i powstały jako rejestracja VHS, bez użycia montażu.

Filmy nie posiadają dodatkowych kopii. Pojawiający się niekiedy dźwięk jest przypadkowy. Czas projekcji ok. 120 min.