cykl dyskusji towarzyszących wystawie Ukrajins’kyj Zriz / UKRAINE! UNMUTED

Mówić.
Obecnie, po półtora roku trwania pełnowymiarowej wojny i niebywałej agresji ze strony Rosji, dla Ukraińców ważne jest, aby nie przestawać mówić.
Tak, aby nas wciąż słyszano. Mówić nie tylko o bólu i stratach, które obecnie przeżywamy, lecz także o tym, co wspiera nas i daje wiarę w jutro. Co Ukraina, jej obywatele/-ki, wspólnoty, miasta, może wnieść do ogólnoeuropejskiego skarbca, do przyszłości Zjednoczonej Europy? Co jest źródłem solidarności i dlaczego jednoczenie się — warunek postępu społecznego — staje się w sytuacji granicznej gwarancją przetrwania? Jak siła solidarności i empatii otworzyła się przed Ukraińcami pośród najstraszniejszego mroku? Jak agresja rosyjska zmieniła postrzeganie kultury ukraińskiej na świecie, w innych krajach europejskich? Jak i co Ukraińcy opowiadają teraz innym poprzez kulturę i sztukę — czy też dokładniej co ci inni słyszą i dlaczego?
O tym będziemy rozmawiać podczas debat w ramach Triennale Ukraińskiej Sztuki Współczesnej „Przekrój Ukraiński: UKRAINE! UNMUTED”. Udział w nich wezmą wezmą menedżerowie i menedżerki, badacze i badaczki kultury, artyści i artystki, kuratorzy i kuratorki z Ukrainy, Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii, USA. W centrum uwagi będzie możliwość kandydowania przez ukraińskie miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, solidarność między wspólnotami i wewnątrz wspólnoty w czasach kryzysu, sztuka współczesna jako sposób uzyskania podmiotowości, opowiadanie własnej/-ych historii oraz współdziałanie z Innym.
26 października / Sala Długa, Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie
godz. 13:00 – 15:00
𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐚 𝐖𝐨𝐣𝐧𝐲
Rozmowy wokół zbioru esejów o kulturze ukraińskiej UKRAINE! UNMUTED
Oddawana do rąk czytelnika książka, mimo że po części ma charakter edukacyjny, zachęca też do dalszego zgłębiania wiedzy. Jej druga część zawiera sporo niespodzianek i podważa nie tylko stereotypowe postrzeganie Ukrainy, lecz także wyobrażenia o jej skali i wkładzie w inne kultury. Jednocześnie nie jest katalogiem historii sukcesu, których świat jakimś cudem nie zauważył. Nasi autorzy i autorki są świadomi problemów, traum i strat. Zostali powołani do tego, by wyjaśniać, a nie urzekać majestatem.
Porozmawiamy z autorami esejów, Kateryną Botanovą i Yurko Vovkohonem, o ich tekstach, kwestiach, które poruszają, tu i teraz. Rozmowę poprowadzi Oksana Forostyna.
godz 16:00 – 17:30
𝐍𝐚𝐬𝐳𝐚 𝐣𝐚𝐬𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚. 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚 𝐬𝐨𝐥𝐢𝐝𝐚𝐫𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢
Czego ludzie dowiadują się o sobie jako wspólnocie w czasach kryzysu?
Zwykle myślimy o solidarności jako cnocie, którą przedstawiciele tej lub innej wspólnoty wykazują w trudnych czasach. Kiedy słyszymy to słowo, myślimy o dobroci i współczuciu. Nie można jednak powiedzieć, że ta dobroć i współczucie zawsze podzielone są równomiernie. Solidarność nie jest przypadkowa. Skąd więc bierze początek? Czy jest możliwe, że solidarność (lub jej brak) to lustro, w którym ludzie mogą zobaczyć to, czego nie wiedzieli o sobie wcześniej?
Uczestnicy: Iryna Starovoyt, Edwin Bendyk, Tamar Jacoby, Anna Lazar, Andrew Wilson
Moderator: Oksana Forostyna
godz. 18:00 – 19:30
𝐌𝐢𝐞̨𝐝𝐳𝐲 𝐧𝐚𝐦𝐢: 𝐣𝐚𝐤 𝐮𝐤𝐫𝐚𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐚 𝐬𝐳𝐭𝐮𝐤𝐚 𝐰𝐬𝐩𝐨́ł𝐜𝐳𝐞𝐬𝐧𝐚 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐫𝐳𝐞𝐠𝐚𝐧𝐚 𝐩𝐨𝐳𝐚 𝐔𝐤𝐫𝐚𝐢𝐧𝐚̨
Czy współczesna sztuka ukraińska jest widoczna poza Ukrainą, w galeriach i w przestrzeni informacyjnej, w jakim stopniu?
Sztuka współczesna Ukrainy to sztuka tworzona w okresie nowoczesnej historii, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, jak była postrzegana za granicą na przełomie tysiącleci, a jak postrzegana jest teraz, przed pełną inwazją Rosji w Ukrainę oraz półtora roku po rozpoczęciu wojny? Jakie zmiany w pracach ukraińskich artystów są zauważalne z zewnątrz – od 24 lutego 2022 roku wielu ukraińskich artystów prezentowało swoją twórczość w różnych krajach Europy? Wreszcie, jak rosyjska agresja zmieniła perspektywę i optykę ukraińskiej kultury, także w odniesieniu do historii i państwowości? Czy zmiany dotyczą wymiaru ogólnego lub, na przykład, czy wzmocniły kwestie dekolonizacji? Jak i co Ukraińcy mówią dziś innym za pomocą języka sztuki – a raczej, co postrzegają inni i dlaczego?
Uczestnicy: Oksana Karpovets (online), Zbigniew Sobczuk, Waldemar Tatarczuk, Żanna Komar
Moderator: Oksana Forostyna
Projekt realizowany przez Instytut Strategii Kultury (Lwów), Stowarzyszenie Virmenska (Lwów) oraz Centrum Kultury w Lublinie Galeria Biała dzięki finansowemu wsparciu Rady Miasta Lwowa, The Ukrainian Cultural Foundation, International Renaissance Foundation, ЗMIN Foundation
Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 #ESM2023