KATARZYNA KORZENIECKA Fotografie
Otwarcie: 11.02.2005
Katarzyna Korzeniecka (ur.1976) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w Gościnnej Pracowni Malarstwa Leona Tarasewicza w 2000 roku.
Konsekwentnie zajmuje się fotografią i malarstwem, łącząc te dwa media w jedną wizualną tożsamość.
Artystka tworzy swoiste archiwum portretów wybranych osób, które fotografuje na prześcieradle. Nagie postaci modeli, w naturalnej skali, przenosi na to samo prześcieradło jako reprezentację ich tożsamości.
Rozpięte na ścianach galerii, zwiewne, białe obrazy „unoszą” leżące ciała, które wiszą w powietrzu, dotykają się. Przedstawione wizerunki nie skrywają rzeczywistych relacji między sobą. Ujawniają wyobrażenia o intymności, seksualności czy cielesności. Egzystencjalne wątki portretowanych osób zostają wpisane w rozpostarte białe płótna, na których się rodzimy, kochamy, cierpimy i umieramy.
Cykl prac „Kasia & Szymon” zaczął powstawać w 2000 roku i jest częścią kontynuowanego od kilku lat projektu. Powstało już kilkadziesiąt podobnych prac-prześcieradeł z utrwalonymi portretami modeli, którzy zapraszani ponownie na sesje fotograficzne pozwalają rejestrować zmiany zachodzące w ich życiu i ciałach.
Prace Katarzyny Korzenieckiej są próbą powrotu do pojęcia portretu jako reprezentacji. Reprezentacji – przenoszącej zarówno wygląd osoby portretowanej jak i jej tożsamość na poziomie cielesnym, kulturowym i cywilizacyjnym. Ta pierwotna funkcja portretu w obecnym czasie stała się powszechną, globalną „fotką”, która przestaje cokolwiek znaczyć… Zdjęcia paszportowe, legitymacyjne, ślubne, gazetowe i tysiące innych zlewają się w swojej nadprodukcji w globalną papkę.
Zapis portretowanych osób Korzenieckiej jest pozbawiony wszelkich kontekstów i jakichkolwiek elementów z otoczenia. To być może jedyny sposób aby móc zbliżyć się do istoty ludzkiej natury, do stanu pierwotnego, który w ten sposób próbuje rozważać znaczenie portretu, jego przekaz i podstawowy sens.
Pierwsza wystawa „prześcieradeł” miała miejsce 5 lat temu
w Galerii Białej.
Mieszka i pracuje w Warszawie.
Ma w dorobku wystawy indywidualne m.in.:
2004 – Sektor I, Katowice
2003 – Galeria „Arsenal”, Bialystok
2002 – Photographic Centre Nykyaika, Tampere, Finlandia
– Górnośląskie Centrum Fotografii, Wroclaw
2001 – Galeria BWA, Zielona Góra
oraz wystawy zbiorowe m.in.:
2005 – „Dzien Matki”, Galeria XX1, Warszawa
2002 – „Postacademia”, Centrum Sztuki Wsplczesnej, Kijów
2001 – II Miedzynarodowy Festiwal „Zdarzenia”( I miejsce), Tczew