ANNA GRYCZKA Stukot, decydujący o istnieniu
Otwarcie: 23.03.2007

Anna Gryczka (ur.1981) znana jest dotychczas z akcji, przeprowadzanych z udziałem młodych kobiet, które ubierała w bawełniane koszulki z autorskimi nadrukami, odnoszącymi się do takich treści jak: ubiór, własne dzieciństwo, Pomarańczowa Rewolucja w Kijowie, polskie wybory parlamentarne i data 13 grudnia.
Większość akcji zrealizowała w ramach Młodego Forum Sztuki Galerii Białej. Pierwsza z nich odbyła się w 2004 roku. Akcję Jestem 1981 zrealizowała w Galerii Wozownia w Toruniu (2005). We wszystkich pokazach Anna Gryczka uczestniczyła osobiście. Ustawiała kobiety w określonym porządku a sama zawsze stała jako pierwsza. Rozpoczynała całą sytuację nadając jej personalnego wymiaru. Wszystkie kobiety miały na oczach ciemne okulary. Ich zadaniem było trwanie w bezruchu i wyłącznie prezentacja koszulek w określonym czasie. Akcje Gryczki usytuowały się pomiędzy performance a pokazami mody, wnosząc jednocześnie jakiś rodzaj komunikatu jedynego w swoim rodzaju.
Na przygotowywanej wystawie w Galerii Białej Anna Gryczka zaprezentuje swój najnowszy projekt, który dotyczy pamięci, zapominania, egzystencji, czasu.
Zarówno instalację, realizację malarską na ścianach, jak i film, łączy wspólne miejsce – strych w domu jej dziadków w Iłży. Meble, krzesła, naczynia, papiery i inne drobiazgi są realnym przeniesieniem tego wyjątkowego miejsca, które dla każdego dziecka ma magię tajemnicy. Zakurzone przedmioty, których kształty ulegają zatarciu pozwalają na ciągłe odniesienia zarówno do przeszłości jak i na nowe eksploracje niezbadanych obszarów, będąc punktem wyjścia dla czegoś nowego. Klaustrofobiczny strych stanowi projekcję własnych marzeń, stając się kluczem do otwarcia nowych światów, a drzwi starych szaf dodatkowo kuszą swym tajemniczym urokiem. Zaskakujący obraz całkowicie pokryty kurzem, którego nie można zobaczyć, jest zapisem tego co minione ale i pośrednikiem z tym co jeszcze nie nadeszło bądź właśnie nadchodzi. Zobaczymy tam również bawełniane koszulki, będące łącznikiem z jej wcześniejszymi akcjami. To one właśnie stały się tym specyficznym medium i znakiem rozpoznawczym autorki, stanowiąc o oryginalności jej przekazu wizualnego. Na koszulkach artystka umieściła rysunki i teksty. Między innymi pojawiają się tam zdania będące wyrywkowo przytoczonym fragmentem intymnego dziennika autorki, poetyckim zapisem myśli konstruujących strukturę wystawy:
Pieczołowicie zbieram wspomnienia. Jest ich coraz mniej, a jednak nie przestają mnie zadziwiać, choć tych najmłodszych i najpiękniejszych nie mogę już odnaleźć.
W purpurowej barwie policzków które powoli przybierają znamiona wstydliwych wypieków, studzę swe zapały i tylko w myślach powracam i analizuje swój ślad na tle sześciu miliardów innych.
Każdego dnia coś tracimy. Ignorujemy czas, który wydaje się wiecznością.
Wystawa Anny Gryczki odbywa się w ramach cyklu wystaw Biała klasa, prezentującego najmłodszą sztukę lubelską.
Wystawa jest czynna do 13 kwietnia 2007 roku w dni powszednie w godz. 11.00 – 17.00 w Centrum Kultury w Lublinie, ul.Peowiaków 12
Jan Gryka