XX-lecie Galerii Białej

Krzysztof Sołowiej Anamnesis

Otwarcie: 11.03.2005

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krzysztof Sołowiej (ur. 1962) od 1988 roku współpracuje z Galerią Białą. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMSC  w Lublinie (1982-87) i w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1987-’90).

Jest twórcą rzeźb i obiektów, w których odwołuje się do znaczeń zawartych w tradycji kultury.

Posługując się właściwie klasycznym warsztatem rzeźbiarza, dokonuje redefinicji tej konwencji, jednocześnie kreując nową rzeczywistość. Z natury swojej sztuka Sołowieja jest wymownie konceptualna, zaś w warstwie wizualnej zmysłowa i symboliczna. To bardzo specyficzny, aluzyjny, jakby nadrealny świat wyobrażeń skupiających wiele wątków w jedną nierozerwalną całość.

Jego rzeźby i obiekty w sposób niezwykły wprowadzają grę swobodnej wyobraźni, dzięki czemu każdy może znaleźć własny trop i nadać mu osobisty sens.

Twórczość Krzysztofa Sołowieja jest hołdem złożonym sztuce. Sztuce rozumianej jako historyczna ciągłość, jako najważniejsza wartość cywilizacji, w której próbujemy odnaleźć również własne pozytywne odniesienia. Dla niego tradycja sztuki jest jednoznaczna i w sposób niezwykły „porozumiewa” się on zarówno ze sztuką antyczną, średniowieczną, barokową i współczesną jednocześnie. Jego zamiary są precyzyjnie określone i niezwykle kunsztownie zrealizowane, niezależnie czy będzie to rzeźba polichromowana w drewnie czy obiekt wykonany z kapsli od piwa. Materia jako tworzywo, właściwie nie gra roli. Sołowiej z każdego jej strzępka jest w stanie wykreować formę znaczącą.

Na przygotowywanej wystawie znajdują się nowe prace, które zostały wykonane w glinie, wydobytej w ogrodzie artysty a następnie wypalone w domowym kominku. Odnoszą się one do pamięci ludzkiej, odnajdywania jej okruchów, ułamków, strzępów, nadawania im ponownego sensu i znaczenia. Anamnesis staje się więc tutaj procesem ciągłego przypominania czy może nawet procesem ciągłego poszukiwania czegoś, co jest zawarte w najmniejszych drobinach zapatynowanych, zagubionych w czasie i przestrzeni. Przydomowy ogródek staje się terenem prywatnych wykopalisk w poszukiwaniu sensu własnej tożsamości.

Mottem wystawy jest zdanie:

Pomyśl o małym glinianym naczyniu, które pochodzi z ziemi i które, podobnie jak ty, może zostać rozbite na kawałki i powrócić do ziemi, a ona będzie żyła tak długo, jak długo będzie istniał twój rodzaj.

Philip K. Dick

Krzysztof Sołowiej mieszka i pracuje w Poznaniu.
Ma w dorobku wystawy indywidualne, m. innymi:
1993 – Sainte Chapelle, Galeria Biała, Lublin
1996 – Zimowy splin, Galeria AT, Poznań
1998 – Rzeźby, Galeria Arsenał, Białystok,
2001 – Idole, Galeria Biała, Lublin
2002 – Nowe prace, Galeria EGO, Poznań
oraz udział w wielu wystawach zbiorowych, m. innymi:
1997 – Dziewięć kwadratów dla Białej, CRP, Orońsko
2000 – Izotop 2000, Galeria EL, Elbląg
2003 – Piętra sztuki, Galeria Program, Warszawa.