BARTOSZ KOKOSIŃSKI / PAWEŁ MATYSZEWSKI CUDOWNE LATA

Otwarcie: 17.03.2017, godz.: 18.00

Czynna do: 21.04.2017, w godz.: PON.-SOB. 12.0018.00

MAIL

Bartosz Kokosiński oraz Paweł Matyszewski na wspólnej wystawie pt.„Cudowne lata”

Tytuł wystawy „Cudowne lata” nawiązuje do telewizyjnego serialu z lat 1988-1993. Był on emitowany w telewizji publicznej w latach młodości autorów wystawy, którzy urodzili się w 1984 roku. Artyści powracają do beztroskich lat swojego życia i zastanawiają się czy ten obecny okres nie jest tym samym dla „cudownych” poszukiwań w sensie twórczych odkryć na polu sztuki. Są oni bardzo aktywni, uczestniczą w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Posiadają już sporo publikacji na swój temat i ciągle znajdują siłę na tworzenie nowych zaskakujących rzeczy!
Wystawa w Galerii Białej będzie eksperymentalnym wydarzeniem, kiedy to artyści spróbują zestawić swoje prace w aktywne wątki narracyjne, które powstaną w dialogu pomiędzy nimi. Dopiero fizyczne ich zestawienie pozwoli na nazwanie tej wystawy i jej interpretację. Artyści w sposób intuicyjny wybiorą swoje obiekty i dopiero w kontekście rzeczywistej przestrzeni galerii spróbują skonstruować nowy sens, wynikający z powiązań różnorodnych artefaktów.
Pewne cechy wspólne twórczości obydwu artystów były motywem przewodnim, aby taką wystawę zorganizować. Ich prace naznaczone są destrukcją i cielesnością,oba te pojęcia ujawniają się formalnie w różny sposób i wspólnie się uzupełniają, tworząc zupełnie nowe, całościowe struktury. Artystów łączy również jakaś obsesyjna chęć drążenia tematów związanych z destrukcją i katastrofizmem w powiązaniu ze sztuką, historią sztuki i współczesnością, jednocześnie poprzez używanie przedmiotów wyrwanych z aktualnego otoczenia. Pojawią się również wspólne wątki religijne, nawiązujące do poklasztornych wnętrz, w których odbędzie się wystawa.

Jan Gryka

 

 

Bartosz Kokosiński
Urodzony w 1984 r. w Siewierzu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Jego prace były prezentowane w Polsce, Niemczech, Austrii, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Holandii, Francji, USA, Czechach, Grecji i na Węgrzech. Jest laureatem Fundacji ELIZABETH GREENSHIELDS z Kanady oraz MKiDN. Uczestniczył w rezydencji artystycznej w MeetFactory w Pradze w Czechach.

www.bartoszkokosinski.com

 

Paweł Matyszewski
Urodzony w 1984 r. w Białymstoku. Absolwent Wydziału Malarstwa, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplom w 2009 r. u prof. dr hab. Piotra C. Kowalskiego. Od 2014 student Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej pod kierunkiem dr hab. Dominika Lejmana na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest malarzem, autorem obiektów i instalacji. Jego prace były prezentowane w Polsce, Austrii, Niemczech, Litwie, Estonii, Białorusi, Hiszpanii i Serbii. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury (2014) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Zajmuje się szeroko pojmowaną marginalnością zjawisk i zachowań z pogranicza kultury i biologii. Łączy język realizmu z abstrakcją, obraz z obiektem.

www.pawelmatyszewski.com