Anna Płotnicka FAKTURY POWIETRZA
Otwarcie: 22.03.2019, godz.: 18.00
Czynna do: 17.04.2019, w godz.: WT.-SOB. 12.00-18.00

Powietrze, to coś czego nie widać, ale bez niego nie możemy istnieć.
Czasami jest gładkie i lśniące jak szkło
Czasami gęste i lepkie
Czasami pomarszczone ucieka do góry
A czasami jest nie do wytrzymania
Czasami zapiera nam dech
Czasami pozwala sobą swobodnie oddychać
Trzymam się powietrza
Ten poetycki i autorski opis wystawy uzmysławia jak twórczość Anny Płotnickiej wciąż zadziwia swoją konsekwencją. W jej w ponad 30-letniej praktyce artystycznej istotą są relacje z innym człowiekiem oraz praca metafizyczna z pojęciami: widzialnego – niewidzialnego, istniejącej – nieistniejącej rzeczywistości, przyszłości – przeszłości, historii osobistej – ogólnej.
W Galerii Białej Anna Płotnicka po raz pierwszy pojawiła się przy okazji wystawy kobiet pt. Wieża bab w 1985 roku. Od tamtej pory artystka aktywnie uczestniczy w polskim (i nie tylko) życiu artystycznym. To ponowne spotkanie po 34 latach jest symbolicznym powrotem do początku, kiedy odbył się jej performance z użyciem tafli szkła pt. Balans. Okazał się on profetyczny dla późniejszych doświadczeń artystycznych autorki. Bliskość, obecność, więzi między ludźmi oraz czas miniony są przedmiotem namysłu dla sztuki Anny Płotnickiej. Przedmioty i proste gesty generują egzystencjalny, osobisty przekaz, stając się relacją uniwersalną.
Na wystawie prezentowane jest szerokie spektrum jej aktywności artystycznej z ostatnich 4 lat: obiekty, zdjęcia, teksty oraz filmy, których inspiracją są działania performatywne artystki, tak bardzo z nią związane, że nie sposób pominąć ten ważny aspekt jej twórczości.
Ciepła ściana zachęca do dotyku, makiety domów i psia sierść ożywiają wspomnienia, symboliczne nazwane – nienazwane pojawia się we wszystkich przestrzeniach Galerii Białej.
Anna Płotnicka (ur. 1956, Wrocław) – absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ASP (uprzednio PWSSP) we Wrocławiu, dyplom zdobyła w 1980 r. w pracowni prof. Jana Jaromira Aleksiuna. Brała udział w wielu pokazach sztuki kobiet, m.in. Obecność (Galeria ON, Poznań 1987), Kobieta o kobiecie (BWA Bielsko-Biała, 1996). Jest również kuratorką wystaw, takich jak Zamieszkanie (Galeria Motorenhalle w Dreźnie 2006 i w BWA we Wrocławiu 2007) oraz cyklu wystaw Krzątanina (Galerii BWA Awangarda, Wrocław). Stypendystka fundacji Copernicus (Niemcy 2005) oraz CEAAC/WRO (Francja 2008). Prace Płotnickiej znajdują się w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Zachęta”, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie i zbiorach prywatnych oraz były wystawiane m.in. w Nowym Jorku, Eindhoven, Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu.
Praca „Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać”, pochodzi z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, depozyt w Muzeum Współczesnym Wrocław.