ANNA ORBACZEWSKA Jak gdyby nigdy nic

Otwarcie: 24.11.2023, godz.: 19.00

Czynna do: 12.01.2024, w godz.: wt.-sob. 12.00-18.00

Grafika w technice malarskiej w formie pionowego prostokąta. Na krwisto-czerwonym tle naga prawie biała, lekko różowa postać kobieca ukazana z lewego boku w pozie lunatykowania z pochylonymi do tyłu plecami, na ugiętych nogach oraz wyciągniętymi przed siebie rękami z opuszczonymi dłońmi i otwartymi oczami. Przed nią, czyli w lewą stronę wyrastają jej z ciała poniżej kolejnych sześć rąk w podobnej pozie, te ręce są jakby zwielokrotnione, niektóre mniej wyraźne. Włosy ma ciemne, czarne uczesane w kucyk, grzywkę. Prawy górny róg obrazu jest czarny. Ze środka spoza prawej krawędzi obrazu wystaje niebieska obca dłoń, która chwyta postać za koniec kucyka, który jest jasnym kosmykiem.

Artystka w swojej sztuce odnosi się do złożonych osobistych relacji rodzinnych, emocjonalnych związków i uwikłań w kontekście kobiecej seksualności i cielesności. Jej twórczość niesie silny przekaz psychologiczny, związany z odczuciem smutku, bólu, przemocy, niespełnienia i manipulacji, pochyla się w niej nad kobiecym odczuwaniem. Na wystawie zostanie zaprezentowany szeroki wybór jej prac – od pozornie idyllicznych malowanych portretów – po traumatyczne przedstawienia w różnorakich ujęciach stylistycznych i medialnych.

Anna Orbaczewska (ur. 1974) – artystka wizualna, tworzy obrazy, rysunki oraz ceramikę. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Hadze i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka w Gdańsku.

Podziękowania za udostępnienie prac Anny Orbaczewskiej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, galerii lokal_30 oraz prywatnym kolekcjonerom.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.
Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

11.2023 - logotypy

ZAPOWIEDŹ WYSTAWY: