ende neu

ANNA ZARADNY // KONCERT/WIDEO

07.02.2014 / GODZ. 19.00 / SALA CZARNA / CENTRUM KULTURY W LUBLINIE

ANNA ZARADNY - ENDE NEU

Wraz z nowym rokiem Galeria Biała rusza z „nową” odsłoną cyklu spotkań pod szyldem ende neu. Nowe przestrzenie równają się nowym możliwościom. Zmianie jednak nie ulega dotychczasowa formuła spotkań, jak i charakter prezentowanej sztuki – kontynuujemy projekt ende neu, pomyślany jako prezentacja sztuki artystów szczególnych. Postaci ciekawych, które śmiało łamią granice konwencji estetycznych, co powoduje, że ich twórczość sytuuje się gdzieś na granicy sztuki wizualnej.

Pierwsze półrocze nowego roku zdominowane będzie przez artystów związanych z sceną muzyki eksperymentalnej. Jako pierwszą zaprezentujemy Annę Zaradny, artystkę wizualną, która już od ponad dekady funkcjonuje na owej scenie (z ostatnich wydarzeń wystarczy przypomnieć jej ubiegłoroczne występy na obydwu odsłonach festiwalu UNSOUND – Kraków/Londyn). W piątkowy wieczór odbędzie się solowy koncert artystki oraz projekcja filmu wideo zatytułowanego Octopus. Po koncercie zapraszamy na rozmowę z artystką.

Piotr Pękala

Octopus jest krótką formą filmową powstałą do utworu muzycznego, która podejmuje dialog z muzyką eksperymentalną w oparciu o konwencję teledysku. To charakterystyczne dla muzyki popularnej medium, również w tym przypadku, zakreśla wspólny obszar dla przestrzeni ruchomego obrazu i dźwięku. Jednak Zaradny swobodnie gra z konwencjonalną formą wideoklipu i bawiąc się nią, zmienia funkcję tego medium i poszerza pole jego oddziaływania. Dźwiękowe oblicze utworu muzycznego odnajduje swój wizualny ekwiwalent – jest z nim bezpośrednio synchronizowany na poziomie repetycji, a nawet samej barwy dźwięku. Struktura obrazu bezpośrednio wynika z abstrakcyjnej kompozycji muzycznej a narracja i dynamika ścieżki dźwiękowej stanowi punkt odniesienia dla scenariusza. Podobnie jak to ma miejsce w tradycyjnym teledysku, tak i tutaj pierwszoplanową rolę odgrywa wizerunek autorki. Jednak w Octopus obecność artystki nie ogranicza się jedynie do estetycznego aspektu obrazu, a wręcz organizuje cały świat przedstawieniowy filmu. Kobiece ciało przeistacza się w pejzaż, który ostatecznie przybiera kształt konstelacji – wpisanie wizerunku artystki w taką makroskalę kosmosu zaskakująco zestraja się z abstrakcyjnym wymiarem wybrzmiewającej muzyki.

Octopus (2012)
muzyka: Anna Zaradny (utwór pochodzi ze splitu Anna Zaradny/ Burkhard Stangl EP, Bocian Records)
reżyseria: Anna Zaradny, Michał Kopaniszyn
współpraca reżyserska:  Łukasz Pycior
zdjęcia, animacje: Michał Kopaniszyn
kostiumy, charakteryzacja: Łukasz Pycior
obsada: Anna Zaradny
Anna Zaradny – artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, kuratorka. Twórczość Anny Zaradny realizuje się w sztuce dźwiękowej i wizualnej. Jako kompozytorka i instrumentalistka porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej, o minimalistycznym współczesnym idiomie, do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie całkowicie elektronicznej, eksperymentalnej formy. Prace o charakterze wizualnym Zaradny tworzy głównie w formie instalacji, obiektu, fotografii i video. Artystka posługuje się w nich środkami abstrakcji, mikro obiektami dźwiękowymi i architektonicznymi, światłem i przestrzenią. Prace te cechuje wieloznaczność koncepcji i relacji pomiędzy ideami, a medium formy.

Jest również autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych. Współtwórczyni i kuratorka wydawnictwa i projektu Musica Genera Festival.

W czysto dźwiękowym kontekście, Zaradny jest instrumentalistką i kompozytorką. Poszukiwania estetyczne artystki koncentrują się głównie wokół pracy z technikami rozszerzonymi saksofonu, sonorystycznych właściwości instrumentu, a także zagadnieniami grupowej improwizacji i kompozycji na żywo. W swojej twórczości wykorzystuje także komputer, który jest jej drugim instrumentem i narzędziem kompozytorskim. Szerokie możliwości technik i instrumentarium artystki sprawiają, że estetyka w której tworzy rozciąga się od czysto akustycznej muzyki improwizowanej, o minimalistycznym współczesnym zabarwieniu, do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie całkowicie elektronicznej formy.

Artystka realizuje projekty na całym świecie, ostatnie ważniejsze prezentacje to min. wystawy w: Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa, Galeria Starter Warszawa, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki Warszawa, Shedhalle -Zürich SiILBERKUPPE – Berlin, Kunst Werke, Berlin, oraz koncerty w ramach festiwali Unsound Festiwal, New York, Exploratory Music From Poland Super-Deluxe Tokyo, Japan, What is music? Sydney, Melbourne, All Ears 2010 w Oslo.

Anna Zaradny wydała szereg płyt i nagrań, solo z innymi artystami. Współpracuje/współpracowała min. z artystami takimi jak: Robert Piotrowicz, Burkhard Stangl, Tony Buck, John Butcher, Zbigniew Karkowski, Cor Fuhler, John Hegre, Kasper Toeplitz. Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali.
Mieszka i pracuje w Warszawie.
Więcej informacji:

www.annazaradny.net

 

Wydarzenie odbędzie się na Sali Czarnej / Centrum Kultury w Lublinie.

Wejście na koncert jest bezpłatne – wejściówki do odebrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

 

(fotografia: Szymon Rogiński)