BASIA BAŃDA Najbardziej na świecie

Otwarcie: 23.06.2023, godz.: 18.00

Czynna do: 4.08.2023, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

Grafika w technice akwareli w kształcie pionowego prostokąta. Na jasnoróżowym tle dwie plamy barwne. W centrum duża czerwono-pomarańczowa w kształcie cyfry osiem lub gorejącego serca o rozcieńczonych krawędziach. Po prawej stronie dużo mniejsza pomarańczowo-różowa plama. Pomarańczowa plama przypomina łodygę, a poniżej delikatna różowa przypomina odwróconą świnkę. Poza tymi dwoma plamami mniejsze zabrudzenia i krople farby.

Basia Bańda (ur. 1980) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2008 r. pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych, na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze. W Galerii Białej uczestniczyła dotychczas w wystawach zbiorowych „Malarki” (2015) i „Wieża Bab²” (2021).

Ekspozycja ma charakter retrospektywny. Twórczość Basi Bańdy jest bardzo wieloznaczna, zmysłowa i poruszająca, również w wymiarze emocjonalnym. Artystka prezentuje prace z różnych obszarów swojej sztuki. Są to obrazy na płótnie, akwarele, rysunki, kolaże i obiekty. Dzieła pochodzące z najwcześniejszego okresu jej twórczości dotykają tematu cielesności, seksualności i kobiecości. Na wystawie prezentowane są również prace, w których głównym motywem jest zwierzę, hybryda oraz natura, a także najnowsze obrazy abstrakcyjne.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

ZAPOWIEDŹ WYSTAWY:

Napisy: [Muzyka elektroniczna, rytmiczna, łatwa do słuchania trwa przez cały film.]
Audiodeskrypcja filmu/audiowstęp: [Film „BASIA BAŃDA Najbardziej na świecie’’ to zwiastun wystawy wyreżyserowany przez Marcina Studzińskiego. Zaczyna się od animacji. Na białym tle szare logo Centrum Kultury w Lublinie w lewym dolnym rogu i falujące przerywane linie przez cały ekran. Całość przedstawia montaż wystawy obrazów, rysunków i obiektów wykonanych przez artystkę Basię Bańdę. Pierwszy kadr ukazuje w centralnej części obraz na płótnie przedstawiający różowo-czarną plamę barwną przypominającą postać zwierzęcia. Przezroczysta tkanina okrywająca obraz jest zdejmowana przez ukrytą za nim osobę, której widać tylko ręce i nogi. W tle czarna ściana, po prawej stronie oparty o nią kolejny obraz. Następnie dwójka osób przy ścianie rozcina nożykami folię bąbelkową, w którą zapakowane jest dzieło. Zbliżenia na poszczególne prace. Widok ogólny z Sali Dolnej z pracami abstrakcyjnymi. W kadr wchodzi artystka z psem. Zbliżenie na Basię, która zdejmuje białą tkaninę ze swojego dzieła i rozmawia z osobą, która jej pomaga. Następnie rozgląda się, przenosi swoje prace. Ujęcie psa leżącego na podłodze. Szybkie zbliżenia na detale. Kadr z nałożonym różowym filtrem. W oddali przejście do drugiej sali wystawowej, gdzie stoją oparte o ścianę obrazy na płótnie, a przed nimi olbrzymi, skórzany obiekt przypominający królika. Pojawiają się białe napisy: BASIA BAŃDA „Najbardziej na świecie”/ wernisaż dwudziestego trzeciego czerwca, piątek o godzinie osiemnastej/ Galeria Biała/ Centrum Kultury w Lublinie | ulica Peowiaków dwanaście. Następnie mniejszymi literami: video/montaż: Marcin Studziński / muzyka: ajmin – dat kajnd of low. W trakcie wyświetlania się napisów kamera stopniowo się oddala. Na końcu czarny kadr i w środkowej części białe logo Galerii Białej.]

FILM Z WYSTAWY:

Napisy: kliknij przycisk na pasku wyświetlania CC i wybierz Polski
Audiodeskrypcja filmu/audiowstęp: [Film „BASIA BAŃDA Najbardziej na świecie’’ to relacja z wystawy wyreżyserowana przez Marcina Studzińskiego. Zaczyna się od animacji. Na białym tle szare logo Centrum Kultury w Lublinie w lewym dolnym rogu i falujące przerywane linie przez cały ekran. Pierwszy kadr to widok na Patio ujęty z korytarza przez okienko z poprzecznymi drewnianymi półeczkami. Następnie kamera stopniowo zbliża się do sali i zgromadzonych w niej ludzi. Przed mikrofonem stoi kuratorka Anna Nawrot i opowiada o wystawie, obok niej artystka Basia Bańda. W międzyczasie ujęcia przysłuchującej się otwarciu wystawy publiczności. Artystka wypowiada się do kamery na temat swoich prac i twórczości. W trakcie wypowiedzi pokazywane są kadry z nią rozmawiającą z ludźmi w różnych salach na tle różnych prac. Znowu sytuacja otwarcia wystawy. Kuratorka prezentuje widzom unosząc do góry różową książkę Basia Bańda „Najbardziej na świecie/Mołst in de łorld”. Kuratorka i artystka rozmawiają w Sali Czarnej. Znowu przejście do Patio. Artystka wypowiada się do kamery. Uścisk kuratorki i artystki. Publiczność bijąca brawo. Widzowie oglądają wystawę. Szybkie ujęcia ludzi w Sali Czarnej przechodzących obok dzieła wyszytego ze skóry przypominającego olbrzymiego królika. Sala Podwójna Biała. Dwie dziewczyny robią sobie zdjęcia na tle pracy składającej się z kolorowych kwadracików tworzących razem mozaikę. Inni robią zdjęcia i przyglądają się pracy. Bańda robi zdjęcie mężczyźnie i kobiecie na tle swojego abstrakcyjnego dzieła. Dwójka osób w Sali Czarnej rozmawia ze sobą, kobieta wskazuje ręką na rysunek – postać człowieka z głową zwierzęcia. Kolejne kadry przedstawiają osoby przyglądające się dziełom. W międzyczasie zbliżenia na obiekty złożone z drewnianych, ceramicznych i styropianowych znalezionych elementów, które są nałożone na siebie tworząc różne konstrukcje, niektóre przypominają zabawki dla dzieci. Kolejny kadr przedstawia Mariusza Tarkawiana na drabinie, który maluje pędzelkiem sufit na korytarzu, odzwierciedlając dzieła artystki. Przygląda się z dołu swojej pracy. Ostatnie ujęcie pokazuje rękę Mariusza, który domalowuje na suficie ostatnie szczegóły. Na tle sufitu nałożony kadr z różowym filtrem. Pojawiają się białe napisy: BASIA BAŃDA „Najbardziej na świecie”/ wystawa czynna do czwartego sierpnia dwa tysiące dwudziestego trzeciego / od wtorku do soboty w godzinach od dwunastej do osiemnastej / Galeria Biała / Centrum Kultury w Lublinie | ulica Peowiaków dwanaście. Następnie kadr stopniowo robi się cały różowy i pojawiają się kolejne białe napisy: wideo/montaż: Marcin Studziński i mniejsze litery pod spodem: muzyka: Aj’min – dat kajnd of low. Na końcu czarny kadr z białym logiem Galeria Biała.]

2023.06.23 - BASIA BAŃDA - ZAPROSZENIE