image[11]

promocja katalogu ARCHIWA WYCZESANE, ZSZYTE I ZNALEZIONE W GALERII BIAŁEJ

Otwarcie: sobota 14.12.2024, godz.: 17.00 / SALA DŁUGA

promocja katalogu wystawy ARCHIWA WYCZESANE, ZSZYTE I ZNALEZIONE W GALERII BIAŁEJ Bogusław Bachorczyk, Marcin Chomicki, Grzegorz Kozera, Krzysztof Maniak, Irena Nawrot, Mariusz Tarkawian, Andrzej Tobis Spotkanie promujące nowo wydany bogato ilustrowany katalog wystawy zbiorowej pt. „Archiwa wyczesane, zszyte i znalezione w Galerii Białej”. W wydarzeniu wezmą udział artystka i artyści oraz autorki tekstów Anna Nawrot (…)

image[3]

wykład Małgorzaty Stępnik 60. Biennale di Venezia wobec „nowej geografii sztuki”

Sala Kinowa / Centrum Kultury

Otwarcie: wtorek 17.12.2024, godz.: 18.00

60. Biennale Sztuki w Wenecji (20.04 – 24.11.2024) zorganizowano pod hasłem Stranieri Ovunque / Foreigners are Everywhere doskonale licującym z genius loci Serenissimy która, jeszcze jako Republika, stanowiła jeden z najważniejszych portów handlowych Europy, a co za tym idzie – tygiel filozoficznych i estetycznych idei. Tętniąca życiem Wenecja, swym niezwykłym światłem przez wieki uwodząca najprzedniejszych (…)

Zdjęcie pionowe. Drewniany jasnobrązowy regał na książki z sześcioma półkami wypełnionymi różnokolorowymi segregatorami. Półki ułożone w dwóch kolumnach, trzech rzędach. Segregatory na grzbietach mają tytuły lub rok. Pomiędzy każdym rzędem dużych półek po dwie płaskie wypełnione papierami i teczkami.

Archiwa wyczesane, zszyte i znalezione w Galerii Białej

Bogusław Bachorczyk, Marcin Chomicki, Grzegorz Kozera, Krzysztof Maniak, Irena Nawrot, Mariusz Tarkawian, Andrzej Tobis

Otwarcie: 13.09.2024, godz.: 18.00

Czynna do: 21.12.2024, w godz.: wt-sob 12.00-18.00

Idea wystawy odnosi się do pojęcia archiwizacji jako ważnego elementu współczesnej praktyki artystycznej, wyrażanej w różnoraki i wielowątkowy sposób. Ekspozycja obejmuje szeroki wachlarz form i gatunków sztuki, takich jak jak fotografie, obiekty, książki, realizacje typu site specific, malarstwo, rysunek, działania interaktywne.

Grafika pionowa czarno-biała. W centralnej części na białej ścianie owalny pionowy fotograficzno-ceramiczny portret. Popiersie mężczyzny z lewego profilu. Mężczyzna ma zamknięte oczy, krótko ścięte włosy, bokobrody i wąsy, ubrany jest w czarny golf. Powyżej czarne napisy małymi ukośnymi literami bez tytułu / antajtyld. Na dole wielkimi literami POL SOCHACKI, pod spodem zakres dat tysiąc dziewięćset pięćdziesiąt sześć do dwa tysiące osiemnaście.

PAUL SOCHACKI bez tytułu / untitled

Otwarcie: 17.05.2024, godz.: 18.00

Czynna do: 2.08.2024, w godz.: wt.-sob. 12.00-18.00

Paul SOCHACKI urodził się w 1956 roku, w Mechelen-aan-de-Maas w Belgii. W latach 1978-82 studiował fotografię i projektowanie graficzne w Stedelijk Hoger Instituut voor Visuele Communicatie en Vormgeving w Genk. Od 1984 do 2018 roku uczył analizy i badania elementów obrazu w Luca School of Arts w Genk. Na wystawie prezentujemy szerokie spektrum jego dzieł, (…)

Grafika pionowa. Na jasnoszarym tle w nieregularnych odstępach porozrzucane cztery poziome małe czarno-białe obrazy przedstawiające zbliżenia na gałąź, korę drzewa, ślimaki oraz kilka plam barwnych, obiektów, jeden wyraźnie czerwony w lewej górnej części, niektóre ostro zarysowane, inne bardziej rozmyte.

Małgorzata Pawlak, Mikołaj Kowalski DROBIAZGI

Otwarcie: 22.03.2024, godz.: 18.00

Czynna do: 30.04.2024, w godz.: wtorek-sobota godz. 12.00-18.00

Tytułowe Drobiazgi to sprawy nieistotne: kurz z pracowni, drobne, pozornie nieciekawe przejawy miejskiej przyrody, rzeczy kompletnie niezauważane, które jednak dla uważnego obserwatora mogą stać się źródłem inspiracji, być pretekstem do zadawania pytań, zdobywania wiedzy.

Zdjęcie poziome. Zbliżenie na detal powierzchni biało-szarego obrazu. Gruba faktura farby przypomina odciśnięte gałązki drzewa iglastego albo szron zamarznięty w jodełki.

JOANNA JANIAK, PIOTR C. KOWALSKI Nie tylko białe obrazy

Otwarcie: 26.01.2024, godz.: 18.00

Czynna do: 8.03.2024, w godz.: WTOREK-SOBOTA 12.00-18.00

Obraz jest dla Piotra polem do eksperymentu, w czym jest bardzo konsekwentny, czy może (nie)konsekwentny , ponieważ czyni to na wiele zaskakujących sposobów. Podążając za swoją dadaistyczną wyobraźnią, przekracza tradycyjne zasady kreowania obrazu, manifestując jednocześnie nieustające przywiązanie do źródła: malarstwa, od którego zaczynał swoją drogę artystyczną. Jego obrazy są bezpośrednie, materialnie zmysłowe i otwarte w (…)