PODRÓŻ ERGO SUM

wystawa zbiorowa finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Otwarcie: 15.11.2019, godz.: 18.00

Czynna do: 31.12.2019, w godz.: wt.-sob. 12.00-18.00

1390x1900

Jakub Danilewicz, Baltazar Fajto, Józef Gałązka, Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Kalinowska, Ewa Kasperek, Krzysztof Maniak, Renata Motyka, Laura Ociepa, Maryna Sakowska, Katarzyna Szymkiewicz, Mariusz Tarkawian, Piotr Urbaniec, Natalia Zalewska

Kuratorką wystawy jest Inés R. Artola.

 

Punktem wyjścia do wystawy jest podróż, w którą udają się uczestnicy konkursu Artystyczna Podróż Hestii (rezydencje artystyczne) oraz droga, jaką pokonuje (w mniej lub bardziej dosłowny sposób) zgromadzona przez Fundację kolekcja. Wystawa to również zaproszenie do refleksji, filozoficznego myślenia poza granicami i utartymi schematami, ale także odniesienie do kondensacji pewnej idei w obiekcie artystycznym. Sztuka jawi się tu jako potwierdzenie naszej egzystencji, myśli oraz relacji z otoczeniem. „Ergo sum” – więc jestem.

Proces podróży często jest inspiracją do tworzenia. Podróże zewnętrze, pokonywanie drogi z punktu A do punktu B, ale też wewnętrzne, metafizyczne autoanalizy kształtują osobowość i charakter, choć proces ten jest wielowymiarowy i nieoczywisty. Współczesny świat nie ma granic – można wybrać się na lotnisko i znaleźć w dowolnej części świata albo zostać w domu i udać się na wirtualną wycieczkę za pomocą wyszukiwarki Google. Za pomocą pamięci można podróżować w czasie, korzystając z urywków wspomnień i emocji możemy przenieść się do dowolnego fragmentu przeżytych doświadczeń. Podróżuję ergo sum.

Prezentowane na wystawie prace to realizacje laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Ekspozycja w Galerii Białej porusza temat egzystencji człowieka i miejsca, jakie homo sapiens zajmuje we współczesnym świecie. Celem ekspozycji jest interakcja z publicznością. Do współpracy zaproszony został także Mariusz Tarkawian, znany ze swoich trafnych rysunkowych komentarzy do otaczającej nas rzeczywistości. Interwencja Tarkawiana wydobędzie najciekawsze wątki z prezentowanych na wystawie prac, będzie artystycznym komentarzem zewnętrznym do poruszanych przez pozostałych twórców problemów.

1390x1900