PRZEJŚCIA GRANICZNE

PREZENTACJA GALERII BIAŁEJ W SZCZECINIE

Otwarcie: 24.04.2015

Czynna do: 26.06.2015, w godz.: pon.-pt. 10.00-17.00

przejscia szczecin

PRZEJŚCIA GRANICZNE to wspólny projekt dwóch galerii – Białej z Lublina i 13 Muz ze Szczecina.

Zakłada on naprzemienną prezentację sztuki, związaną z tymi dwoma miejscami wystawowymi. Różnią się historią oraz strategią wystawienniczą.

W obu przypadkach siedziby galerii mieszczą się w zabytkowych budynkach, w których artyści dostosowują sale, korytarze lub klatki schodowe do prezentacji sztuki aktualnej. Nie ma więc w żadnym wypadku white cube, lecz zabytkowe łuki, sklepienia, korytarze, dekoracje, schody, belki, itp.

Jak w takich miejscach pokazywać aktualną sztukę, która najbardziej lubi neutralne otoczenie?

Dla Białej to inspirujące wyzwanie, z którym zmagamy w praktyce od 30 lat. Mamy też nadzieję, że arcytrudną przestrzeń 13 Muz też oswoimy, prezentując sztukę z lubelskiej galerii.

Artyści związani z Galerią Biała prezentowani w Szczecinie:

Tomasz Bielak
Rafał Czępiński
Viola Głowacka
Jan Gryka
Paulina Kara
Anna Nawrot
Irena Nawrot
Ula Pierogończuk
Piotr Pękala
Szymon Popielec
Krzysztof Sołowiej
Kamil Stańczak
Mariusz Tarkawian

„Ryszard Płaza napisał Uchylmy ściany tak jak inni uchylają kapelusze…, które stało się mottem pierwszej wystawy Galerii Białej – poza jej siedzibą – 27 lat temu, w nieistniejącej już Galerii Stodoła w Warszawie. Po następnych wystawach w Katowicach, Krakowie, Berlinie, Orońsku, Poznaniu, Kijowie, Warszawie, Sanoku, Lwowie, Bielsku-Białej Galeria Biała zaprezentuje się w Szczecinie.

Galeria staje się tym, czym chcą ją widzieć artyści: laboratorium, czytelnią, poczekalnią, kosmicznym pejzażem, przystankiem autobusowym, bocznicą kolejową, placem budowy, kwitnącą łąką, muzeum, kinem, świątynią, ogrodem, schronem przeciwatomowym, prosektorium, kwiaciarnią, ruchliwą ulicą, sypialnią, pracownią, polem bitwy, kawiarnią, pokojem dziecinnym, miejscem zbrodni, strychem, itd…

W Przejściach granicznych chcemy implantować różnorodne przejawy tzw. białej sztuki na wszystkich kondygnacjach – w przestrzeni 13muz. Wpełzamy niczym „przyjazne ciała obce” na ściany i podłogi sal, korytarzy i klatki schodowej. Nie dzielimy przestrzeni na lepszą czy gorszą, skomplikowaną czy prostą, dekoracyjną czy sterylną lecz traktujemy ją jako całość. Aranżacja wystawy jest zwykle efektem kompromisu układania się z przestrzenią, stąd też pojawiło się kilka realizacji typu site specific.

W pokazie szczecińskim pragniemy zaprezentować możliwie szerokie spektrum artystyczne, zarówno w obrębie mediów jak i podejmowanej tematyki. Skupiamy się na autonomicznych narracjach, licząc na kontekstualne i zaskakujące rozstrzygnięcia. Uzupełnieniem wystawy jest archiwalna dokumentacja fotograficzna, filmowa i wydawnicza Galerii Białej, na którą składa się również praca Piotra Wysockiego i Piotra Pękali”.

Anna Nawrot
(wstęp do katalogu Przejścia graniczne)

 

Przejścia Graniczne / Lublin w Szczecinie
wernisaż: 24 kwietnia o godz. 19:13

Miejska Galeria Sztuki 13muz
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin