ANNA I IRENA NAWROT PRZEŻYTE I PRZESZYTE

Otwarcie: 12.06.2020

Czynna do: 19.09.2020, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

PRZEŻYTE I PRZESZYTE - GRAFIKA WWW

Wystawa Przeżyte i przeszyte to czwarta wspólna prezentacja bliźniaczek Anny i Ireny Nawrot, i jednocześnie premierowa w Lublinie. Pierwszy ich wspólny pokaz odbył się w 1985 roku w Galerii Pracownia Dziekanka w Warszawie, drugi w 1987 roku w Galerii ON w Poznaniu, trzeci w Galerii BWA w Kielcach w 2018 roku.

Obecna prezentacja w Galerii Białej to kolejna propozycja sióstr Nawrot odnosząca się do wspólnego wątku ich twórczości – wizerunku kobiety i jej funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Anna, sięgając do stereotypowego postrzegania wizerunku współczesnej kobiety, odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych, zaś Irena koncentruje się na kobiecej cielesności osadzając ją we własnej autobiografii. Autorki prezentują tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty i fotografie, które w większości powstały w ostatnich 2 latach. Tytuł wystawy odwołuje się do ponad 35-letniej artystycznej działalności sióstr Nawrot. Przeżyte realne sytuacje autorki dosłownie zszyły, i zespoliły je w autobiograficzne artefakty, czyniąc nici krawieckie i czerwoną włóczkę leitmotivem wystawy.

Urodziły się w 1960 roku i są absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna pracuje nieprzerwanie od 1985 roku w Galerii Białej, Irena zaś związana jest od 1984 roku z macierzystą uczelnią.