BARTŁOMIEJ KIEŁBOWICZ SUBLIMACJA

Otwarcie: 23.10.2020

Czynna do: 27.02.2021, w godz.: wt.-sob. 12.00-18.00

autor: Bartłomiej Kiełbowicz, tytuł: Niebieski obraz, typ obiektu: malarstwo, rok powstania: 2019, materiał/technika: płótno, fragmenty mapy i starych obrazów, folia holograficzna, farba olejna, długopis, pozdzierane papierem ściernym, wymiary: 200 centymetrów wysokość, 180 centymetrów szerokość, opis ogólny: Obraz na płótnie w formacie zbliżonym do kwadratu przedstawia dynamiczną kompozycję przypominającą mozaikę. Poszczególne drobne elementy w kolorze niebieskim, fioletowym, szarym i czarnym, o różnym kształcie, ale ostrych końcach zapełniają całą powierzchnię obrazu. Składają się na nie: niebieskie fragmenty pociętej i przyklejonej do płótna mapy, folia holograficzna, gdzieniegdzie pomalowane farbą, pomazane długopisem i pozdzierane papierem ściernym.

Bartłomiej Kiełbowicz w swojej twórczości dzień po dniu komentuje rzeczywistość pandemiczną oraz życie w Polsce pełnej uprzedzeń i podziałów. W ironiczny sposób tworzy pomniki nacjonalizmu, rasizmu i dyskryminacji. Artysta jest kolekcjonerem doświadczeń i emocji, przedmiotów znalezionych i wszelakich energii, które sublimuje w swoją twórczość. W przestrzeniach pełnych symboliki znajdują się prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne i instalacje, obsesyjnie i pieczołowicie przetwarzające uzbierane motywy. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość płynnie mieszają się ze sobą, a różne zdarzenia poddawane są ciągłej analizie i transformacjom tworząc złożoną, wielowątkową i bardzo osobistą wystawę, pierwszą indywidualną ekspozycję artysty w Lublinie.

Bartłomiej Kiełbowicz (ur. 1985) – artysta wizualny. Absolwent Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy obrazy, rysunki, video, murale i instalacje. Jest obserwatorem codzienności, którą regularnie komentuje w swoich dziennikach rysunkowych. Zbiera historie i przedmioty z przeszłości, którymi często się inspiruje. W swoich pracach łączy spontaniczny i często destruktywny gest ze żmudnym wielogodzinnym i bardzo precyzyjnym działaniem. Interesują go obsesyjnie powtarzane motywy. Współpracuje z choreografką Liwią Bargieł, wraz z grupą Zbiorowy tworzy prace w nurcie „rewizjonizmu magicznego”. Wraz z Pawłem Bołtrykiem prowadzi pracownię rysunku na rodzimej uczelni. Ważniejsze wystawy indywidualne to: Dziennik Budowy (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2014) oraz Od pewnego czasu mieszkam w czyimś śnie (Galeria Contrast, Warszawa 2018). Brał udział w wystawach zbiorowych m.in. Summer (Roberto Polo Gallery, Bruksela 2015), Borderline (Triennale Rysunku, Muzeum Współczesne, Wrocław 2019) czy Rewizjonizm magiczny (Galeria Propaganda, Warszawa 2020). Mieszka w Warszawie.

__
UWAGA!
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną prosimy o zapoznanie się z zaleceniami dotyczącymi udziału w wydarzeniach oraz przestrzeganie ich. > https://bit.ly/wytyczne_dla_uczestników
Pełny regulamin funkcjonowania Centrum Kultury w Lublinie w związku z organizacją imprez i wydarzeń kulturalnych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce > https://bit.ly/regulamin_funkcjonowania_CentrumKultury