Sigrun Jakubaschke Wandmalerei

Otwarcie: 7.10.2011, godz.: 18.00

Czynna do: 4.11.2011, w godz.: od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00

SONY DSC

Sigrun Jakubaschke w swoim malarstwie, wykonanym bezpośrednio na ścianach w Galerii Białej, odwołuje się do kilku źródeł. Jest zainspirowana chińską kaligrafią oraz symetrycznymi motywami roślinnymi, występującymi na starych sztychach. Interesuje ją dokumentacja zbiorów z tzw. gabinetów osobliwości, czyli kolekcji dzieł sztuki i ciekawostek z różnorodnych dziedzin, między innymi nauki i przyrody.

Sigrun Jakubaschke te starannie wybrane motywy „przenosi” w formie rysunków na ściany. Tutaj zostały powiększone i uwikłane w misterną sieć kaligraficznych powiązań koloru i linii. Zimny błękit i witalna czerwień tworzą niezwykle energetyczną strukturę, którą można nazwać swoistą „kunstkamerą”. Krzyżują się tu wyobrażenia form natury, z ich niezwykłymi ornamentami oraz kompilacje motywów, istniejących w sztuce dawnej. Do tego artystka dodaje ślady ekspresyjnego gestu, wykonanego z czarnego chińskiego tuszu przy pomocy monumentalnego pędzla.

Podróżowanie i ruch jest istotnym czynnikiem jej artystycznej wędrówki, która za każdym razem przybiera inne rozwiązanie. Realizacja w lubelskiej galerii osadza się na mieszance inspiracji, które pobudzają do poszukiwań nowych znaczeń w tym niezwykłym malarstwie, istniejącym tylko(!) na przestrzeni jednego miesiąca.