Galeria Sanocka BWA

BIAŁE KOMBINACJE – I część

MAGDALENA BICZ, ELIZA GALEY, WIOLA GŁOWACKA, PAULINA KARA, DANUTA KUCIAK, ANNA NAWROT, SŁAWOMIR TOMAN

Otwarcie: 13.12.2007, godz.: 18.00

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Białe kombinacje w dwóch odsłonach na przełomie roku 2007–2008 to propozycja najbardziej aktualnych poszukiwań artystów, związanych z lubelską Galerią Białą dla Galerii Sanockiej BWA. Białe kombinacje stały się jednocześnie otwarciem dwudziestego trzeciego roku działalności Białej.

(…)

Wszyscy uczestnicy wystaw Białych kombinacji związani są z Lublinem, poprzez studia lub pracę na Wydziale Artystycznym UMCS. Przeważają młodzi artyści.

(Fragment tekstu programowego Białych kombinacji autorstwa Anny Nawrot. Cały tekst TUTAJ)


OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PAULINA KARA

tworzy instalacje jako rodzaj aranżacji przestrzennych, w których prezentuje własnoręcznie wykonane lalki – miniaturowe figury. Inspiracją ostatniej stała się sytuacja, zaobserwowana na osiedlu w rodzinnym mieście, gdzie spotykają się mieszkańcy z okolicznych domów przy figurze Matki Boskiej. Artystka przewrotnie nawiązuje do niedawnych dyskusji społecznych w Polsce na rzecz mundurków w szkołach, prokreacji, wciągania religii do polityki, poprawności politycznej czy moralności. Aranżacja w odpowiednio pomniejszonej skali daje szansę na dystans i szczególną refleksję – ironiczną i dobitną jednocześnie.
Paulina Kara (ur. 1981) jest absolwentką WA UMCS.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SŁAWOMIR TOMAN

w swojej twórczości malarskiej, bliskiej formalnie fotorealizmowi, odnosi się między innymi – do wizualnych przekazów i komercyjnych wizerunków kultury masowej. Malowane realistycznie i niezwykle precyzyjnie najnowsze obrazy przedstawiają świecące neony. Są swoistą malarską grą z treścią, wyrażoną w pojedynczych słowach now, play, simple stając się konceptualnym znakiem malarstwa. Artysta powielając estetykę wielkomiejskich, popowych neonów podważa ich zasadniczy przekaz, gdzie np. neon krzyża nie musi być symbolem duchowości.
Sławomir Toman (ur. 1966) jest absolwentem ASP w Krakowie oraz Ecole de Beaux-Arts w Rennes, we Francji. Pracuje na WA UMCS w Lublinie.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

WIOLA GŁOWACKA

w swoich lekkich, szkicowych obrazach nawiązuje do tematu Nuda, poszukując odpowiedzi na pytanie „co ludzie robią – gdy nic nie robią?”. To, że nie malowała pod wpływem tzw. natchnienia, ale właśnie z nudy, która pobudziła ją do działania. Typowe zachowania, relacje i brak emocji, pojawiające się w różnych sytuacjach stały się przedmiotem analizy świata, w który stara się wniknąć poprzez swoje malarstwo, tworząc bardzo specyficzną atmosferę oczekiwania, wyobcowania, czy próby nawiązania kontaktu.
Wiola Głowacka (ur.1985) jest studentką IV roku Edukacji Artystycznej WA UMCS.


SONY DSC SONY DSC

MAGDALENA BICZ

namalowała niewielkie obrazy, w których źródłem inspiracji była (?!) odświętna garsonka jej babci. Te niby fragmentaryczne prace malarskie stają się medytacją malarki wobec używanej przez wiele lat tkaniny. Na pierwszy ogląd obrazy wydają się być nadrukiem czy grafiką. Po chwili uwagi widać precyzyjną malaturę, ornament i niezwykły kunszt malarski. Oczywiste jest, że jej praca to wynik koncentracji i kontemplacji w ten inny, ponadczasowy wymiar.
Magdalena Bicz (ur. 1981) jest absolwentką WA UMCS.


SONY DSC SONY DSC

DANUTA KUCIAK

w swoich projektach fotograficznych jest jednocześnie modelem i fotografem. Wciela się w różne wybrane postaci ze świata sztuki czy tzw. kultury masowej. Wykorzystując rekwizyty, garderobę, makijaż, fryzurę przemienia się w postacie o różnorodnej tożsamości między innymi takie jak: lalka, klaun, pseudokibic, Van Gogh. Jej fotografie to artystyczna gra z medialnym i kulturowym wizerunkiem w kontekście funkcjonujących społecznie stereotypów.
Danuta Kuciak (ur.1963) jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego Artystycznego (obecnie Instytutu Sztuk Pięknych) i pracownikiem WA UMCS.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ELIZA GALEY

w swoich realizacjach posługuje się techniką pisma Braille’a, tworząc rysunki, które powstają w procesie punktowego wytłaczania powierzchni białego papieru.
Granice percepcji, dotyk, to co widzialne i niewidzialne stanowi bazę jej prac rysunkowych. Drugą równoległą sferą jej zainteresowań są filmy, w których odwołuje się do bardzo osobistych refleksji, związanych między innymi z traumą, pustką, depresją, wyobcowaniem, opuszczeniem.
Eliza Galey (ur. w 1978 roku) jest absolwentką WA UMCS.


SONY DSC OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ANNA NAWROT

(sama o sobie). Kiedy odwiedziłam Galerię w Sanoku i zobaczyłam ścianę oknami z widokiem na Rynek postanowiłam jeszcze raz (może ostatni?) pokazać rzeźby – dwa damskie manekiny z upiętymi na nich i rozłożonymi na podłodze krawatami. Ustawione zostały przed majestatycznymi oknami, zza których pojawia się widok sanockiego Rynku. Może choć na chwilę będą włączać się one w sąsiedztwo kolorowych fasad kamienic i ornamentów kostki brukowej na placu.
Anna Nawrot (ur. 1960 r.) jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Instytutu Sztuk Pięknych WA, UMCS), prowadzi wraz z Janem Gryką Galerię Białą.