SŁAWOMIR BRZOSKA CENTRA I PERYFERIA

Otwarcie: 23.01.2015, godz.: 18.00

Czynna do: 27.02.2015, w godz.: pon. - sob. 12.00-18.00

SONY DSC

Motywem przewodnim sztuki tworzonej przez Sławomira Brzoskę, jest droga i wędrowanie.

Samotne podróże do obcych kulturowo miejsc, odległych od cywilizacji oraz kontakt z ludźmi, żyjącymi w archaicznych społecznościach egzotycznych krajów są próbą włączenia się artysty w uczestniczenie w pierwotnym i zastanym rytmie życia. Osobiste przeżycia i stany, jakich doświadcza w odwiedzanych zakątkach świata, są nierozerwalnie związane z procesem owej podróży. W ich konsekwencji powstają fotografie, obiekty, teksty, performances i filmy, które dotykają tematów drogi, natury, rytmu, przemijania i poszukiwania porządku mistycznego.

Artysta znany jest również z misternych, efemerycznych instalacji, zbudowanych z wełnianego sznurka i światła UV. Wówczas, na przeciwległych ścianach przestrzeni galeryjnej zaznacza punkty, które stają się celem jego żmudnej, wielogodzinnej trasy „prowadzenia” wełnianej linii od jednej ściany do drugiej. W efekcie wielokilometrowej wędrówki w pomieszczeniu pojawiają się lewitujące, świetliste formy. Ich tworzenie ma dla artysty wymiar medytacyjny i staje się kolejną odsłoną metafizyki podróżowania.

 

Sławomir Brzoska (ur. 1967) jest absolwentem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego (filia w Cieszynie). Autor dziesiątek wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie oraz kilku rzeźb w przestrzeniach miejskich. Odbył między innymi podróż dookoła świata (czerwiec 2007–czerwiec 2008) w ramach projektu „Rok Wędrującego Życia”, podczas której odwiedził 23 kraje, realizując wiele działań artystycznych. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wystawie Sławomira Brzoski towarzyszą warsztaty dla dzieci i młodzieży. Więcej informacji o warsztatach w zakładce Edukacja.