UWIKŁANI W TEKST. ILUSTRACJA PRASOWA

WYSTAWA ZBIOROWA

Otwarcie: 26.10.2018, godz.: 18.00

Czynna do: 30.11.2018, w godz.: poniedziałek - sobota 12.00-18.00

UWIKŁANI W TEKST - GRAFIKA

Michał Bednarski / Alicja Biała / Katarzyna Bogdańska / Tomasz Bohajedyn / Joanna Chabielska / Piotr Chatkowski / Iza Dudzik / Michał Dziekan / Jakub Ferenc / Marta Frej / Galeria Rusz / Joanna Gniady / Anna Goszczyńska / Małgorzata Gurowska / Patryk Hardziej / Homework / Krzysztof Iwański / Klementyna Jarnuszkiewicz / Paweł Jońca / Janusz Jurek / Magdalena Karpińska / Ewelina Karpowiak / Joanna Karpowicz / Bartek „Arobal” Kociemba / Mateusz Kołek / Janek Koza / Agata Królak / Paweł Kuczyński / Aga Lut / Tomasz Majewski / Aleksandra Matwiejczyk / Malwina „Kuna” Mieczkowska / Patryk Mogilnicki / Igor Morski / Agata „Endo” Nowicka / Patrycja Podkościelny / Anna Reinert / Anula Ryska / Dawid Ryski / Greta Samuel / Maciej Sieńczyk / Piotr Socha / Marianna Sztyma / Magda Wolna / Maja Wolna

 

Żyjemy w kulturze obrazów i skróconych informacji. Przyzwyczajono nas do szybkich i zdawkowych bodźców wizualnych, wskutek czego coraz trudniej przyciągnąć naszą uwagę. W świecie opanowanym przez fotografię, dosłowność i hasztagi swoje miejsce wciąż znajduje prasa, nie tylko ta on-line, ale i papierowa. To ciągle jeden z najłatwiej dostępnych nośników wiedzy i informacji, do którego dotrzeć może dosłownie każdy.

Współczesne magazyny wyróżnia bogactwo zdjęć i ilustracji, które, jak przyjęto, mają być uzupełnieniem, dodatkiem do tekstu. Ich obecność ma zwrócić uwagę czytelnika i zachęcić go do zatrzymania się i przeczytania konkretnego artykułu. Ale czy to jedyna funkcja ilustracji?

Artyści przed rozpoczęciem pracy nad ilustracją zapoznają się z treścią tekstu, konkretną historią, tematem artykułu/numeru po to, aby powstały twór zaprezentowany czytelnikowi sprawił, że ten chętnie po niego sięgnie. Czy w takim sposobie pracy jest możliwe, aby artysta, ilustrując tekst – często na trudny temat – zupełnie się w niego nie włączał? Czy ilustracja swoją wymową nie tylko zaczyna dorównywać i uzupełniać tekst, ale nawet go przeważa?

Poszukując coraz to nowych ilustracji, odkrywałyśmy, że artysta w na pozór prostych i zrozumiałych pracach dodaje coś od siebie, coś ponad. Buduje własną intrygującą metaforę. Wielokrotnie zdarza się, że ilustrator, uwikłany w temat, ukazuje całkiem nowy kontekst zagadnienia, odsłaniając tym samym widzowi szerokie pole do interpretacji poruszanych wątków.

Nie wiemy, czy taki sposób przedstawiania wpisuje się w obecnie panujący nurt albo modę, czy wynika raczej z potrzeby wymagającego odbiorcy, którego tak trudno zatrzymać i ukazać rzeczy, które nie zawsze są miłe dla oka albo dotyczą szarej codzienności.

Wystawa Uwikłani w tekst. Ilustracja prasowa zwraca uwagę na problem granicy dosłowności oraz siły wymowy ilustracji w magazynach i czasopismach, z naciskiem na pracę artysty zobowiązanego do współgrania z treścią artykułu, skąd wynika jego tytułowe uwikłanie. Ekspozycja charakteryzuje współczesną polską ilustrację prasową, która jest nie tylko użytkowa, ale równoważna z innymi dziedzinami sztuki oraz zaangażowana społecznie. Na wystawie prezentujemy prace 47 polskich ilustratorów z ważniejszych tytułów wydawnictw prasowych, w tym również kwartalnika dla dzieci. Uwikłani… to rozbudowany projekt wystawy, której pierwsza odsłona odbyła się w Instytucie Dizajnu w Kielcach w 2017 r.

kuratorki: Katarzyna Bartnik, Urszula Dudek, Dominika Janicka
architektka wystawy: Dominika Janicka
komunikacja wizualna: Patrycja Podkościelny
współorganizator: Instytut Dizajnu w Kielcach
patronat medialny: Charaktery, Enter the ROOM x G’rls ROOM, Zoom, Kurier Lubelski
współpraca: Charaktery, Duży Format, Enter the ROOM x G’rls ROOM, Newsweek, Pismo. Magazyn Opinii, Trzy Czte Ry, Wysokie Obcasy, Miesięcznik ZNAK, Zwierciadło