PIOTR LUTYŃSKI WIELOWYMIAROWOŚĆ

Otwarcie: 5.07.2019, godz.: 17.00

Czynna do: 2.08.2019, w godz.: WT-SOB 12.00-18.00

mesjeBudda M

 

 

Wielowymiarowość

Zjawisko wielowymiarowości stanowi istotę tajemnicy, w jakiej my ludzie, zatopieni w materii, stoimy wobec Wszechświata. Fizyka współczesna boryka się z problemem „Czym jest materia?ˮ. Istnienie, jak i nieistnienie w materii – jednocześnie nie znajduje zrozumienia w wyobraźni intelektualnej współczesnego człowieka.

To już nie szekspirowskie „Być albo nie byćˮ, a „jednocześnie być i nie być, oto jest pytanie…ˮ.

Kolejnym trudnym do wyobrażenia pojęciem pozostaje – nieskończoność – zaskakująco bliska człowiekowi. Występuje najczęściej w sferze idei, jako niedostępna przestrzeń, odległy wymiar rzeczywistości. Nic bardziej mylnego, miliardy lekkich niewidzialnych cząstek, których obecności nie wyczuwamy, przelatuje przez nasze ciała, pędząc przez naszą planetę z nieskończoności w wieczność. Stabilność naszego organizmu zależy od biliarda operacji, wykonywanych w każdej sekundzie z prędkością światła, albo przez uświadomienie sobie faktu, że atomy z których jesteśmy zbudowani w 100 % są nieśmiertelne i nie można ich w żaden sposób zabić.

Sztuka w tym wypadku stanowi kolejny język komunikacji świata widzialnego z niewidzialnym,środkiem do poznania wielowymiarowości, odkryciem ukrytych sensów, interpretacji neuronowych powiązań naszego mózgu z krańcem wszechświata, elektronem i protonem naszej świadomości, w oceanie zdarzeń.

Piotr Lutyński

Piotr Lutyński (ur. 1962) jest wszechstronnym artystą intermedialnym. Tworzy malarstwo, obiekty, instalacje, performance, koncerty, pokazy multimedialne. Łączy naturalne tworzywa m.in. takie jak: ptasie jaja, trawy, pióra, kamienie, owady, wosk z obiektami gotowymi i abstrakcyjnym malarstwem w zaskakujący sposób, czyniąc z niektórych przedmioty użytkowe dla zwierząt. Od końca lat 90. XX wieku zwierzęta stały się współtwórcami jego działań artystycznych. On sam rozpoznaje własne uwikłanie w zawinienia sztuki wobec fauny. Artysta, zafascynowany materią, fizyką, naturą, mikro i makro światami nadaje każdej przestrzeni galeryjnej inny charakter i nazywa je jako: Wymiar pracowni, Drugie życie, Wymiar Buddy, Wymiar czwarty i Ocean elektronów. Wielowymiarowość, to pierwsza i jednocześnie bardzo obszerna wystawa dzieł tego uznanego krakowskiego twórcy w lubelskiej galerii.

Sixty – koncert zespołu RDZEŃ
Projekt genezą sięga wozu teatralnego, kina objazdowego, muzycznego taboru, zbudowanego wkoło Autobusu-Galerii-Pracowni (www.kr736ej.com) – żywej rzeźby, która od kilkunastu lat scala we wspólnych działaniach artystów, muzyków, malarzy i poetów. Powstaje bardzo energetyczna wypowiedź przenikających się gatunków muzycznych od jazzu, bluesa, rocka przez klasykę i folk, ujętych w performatywnohappeningowej formie spektaklu i melorecytacji.
Tym razem zespół RDZEŃ tworzą: Piotr Lutyński – skrzypce, Marek Kozica – wiolonczela, Ewa Małas – saksofon, Zbigniew Libera – perkusja, Fryderyk Lutyński – gitara, Adam Rzepecki – performance